Státem dotované přilepšení ke školní svačině patří minulosti. Zatím se jedná alespoň o evropské dotaci pro školní mléko, podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že tyto výrobky podraží. Školy o program tím pádem ztratí zájem.

Děti kvůli tomu nesmutní. Většina z nich na mléčné výrobky zanevřela.

Objednávka neustále klesala

„Za dobu, co jsme byli členem programu, objednávka mléka neustále klesala. Na prvním stupni to ještě ušlo, ve vyšších ročnících ale byl zájem takřka nulový,“ uvedla Ivana Davidová, která se dosud starala o objednávku mléka v pelhřimovské základní škole v ulici Komenského.

Anketa Deníku její slova jen potvrdila. Většina oslovených žáků holduje mléčným výrobkům nanejvýše symbolicky. Přednost dostávají chutnější nápoje či pamlsky.

„Když jsem byla menší, mléko jsem si ve škole brala. Teď už ne,“ usmála se třináctiletá Andrea Hejdová ze Zajíčkova, která včera o přestávce „dolovala“ ledový čaj ze školního automatu.

Učitelé považují ukončení státní podpory mléčného programu za chybu. „Svůj význam rozhodně měl. Nehledě na to, že rodiče by balení ochuceného mléka za pětikorunu jinde nekoupili, zejména menší děti si mohly vypěstovat správné stravovací návyky. Takto se může stát pravý opak,“ dodala Davidová.

Ještě více litují uzavření přílivu výhodného mléka v košetické škole. Tamní žáci využili programu měrou vrchovatou. Před dvěma roky se dokonce „propili“ až k výletu na ministerstvo školství jako mléku nejvíce holdující škola v republice. „A ještě jsme tehdy dostali šek na patnáct tisíc korun. Takže se nám to vlastně vyplatilo dvakrát,“ řekl ředitel školy Jaroslav Skolek.

Pozor na stravu

Odborníci na dětskou výživu se staví k omezení mléčného programu zdrženlivě. „Mléko je důležitým prvkem pro vývoj mladého jedince. Na druhou stranu řada dětí trpí na tento typ potravin alergií. Někdo o tom dokonce ani neví, proto je dobré stavět se k mléku obezřetně,“ upozornil primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice Stanislav Houštěk.

Dětská strava by podle něho měla být vyvážená. „O to více mě zaráží, když vidím, co všechno dnes děti jedí a pijí,“ podotkl Houštěk.
Uvědomují si to i ve školách. „Alespoň jsme nechali vyjmout z automatu kofeinové nápoje, které nemají v dětských rukou co pohledávat,“ dodala zástupkyně ředitele ZŠ Komenského Iva Irová.