Naivní představa rychlého uplatnění na trhu práce skončí ve chvíli, kdy mu zaměstnavatel oznámí, že pro nabízené místo nemá dostatek zkušeností. Po několika dalších neuspěšných pokusech nezbývá než sklopit hlavu a brát, co je.

Bez praxe se hledá špatně

Vyprávět by o tom mohl mladík, který na pelhřimovském náměstí oslovoval kolemjdoucí jako obchodník telefonické společnosti.
„Práci jsem téměř nemohl najít. Firmy mě odmítaly pro nedostatek praxe. Teď dělám tohle,“ povzdechl si mladík, který nechtěl sdělit své jméno.
„Pro pozici, kterou v naší firmě v současnosti nabízíme, požadujeme samozřejmě odborné vzdělání, a pokud má žadatel praxi, má určitě větší váhu než čerstvý absolvent,“ informovala Lenka Vlková, vedoucí personálního oddělení jedné pacovské firmy.
Statistika pelhřimovského úřadu práce vypovídá o jedné z nejnižších nezaměstnaností v republice.
Celkem 1514 nezaměstnaných a z toho pouze osmaosmdesát absolventů středních škol. Podle vedoucí oddělení trhu práce Elišky Haškové se na jaře počet nezaměstnaných pravděpodobně sníží.
„Největší nabídka práce je v dělnických oborech. Dobře si najdou práci i maturanti technických škol. S administrativními posty je to o něco horší. Absolventi čistě ekonomických škol si práci najdou docela dobře,“ doplnila Eliška Hašková.
Na pozici účetního nebo jinou administrativní činnost mohou zapomenout absolventi středních odborných škol s ekonomickým zaměřením nebo zemědělek. I přestože mají maturitu z účetnictví v ruce, mohou skončit u mašiny s pásovou výrobou.

Mládí je někdy výhodou

„Absolventi středních odborných škol se mohou ucházet hlavně o práci obchodního zástupce. V administrativě si najdou práci těžko,“ uvedla Eliška Hašková.
Jedinou výhodou čerstvých absolventů je jejich mládí. I to je totiž pro některé zaměstnavatele pozitivním ukazatelem.
„Někdy dáváme přednost mládí před zkušenostmi. Mladí lidé jsou tvární a dobře se učí,“ řekla vedoucí oddělení personálního oddělení jedné humpolecké
firmy Lenka Brázdová.
Mezi nejčastější požadavky firem nabízejících administrativní pozici patří práce s počítačem, řidičský průkaz a cizí jazyk.
Lukáš Pihávek