O její existenci alespoň zaslechli v průměru pouze tři z deseti lidí, které Deník včera oslovil v pelhřimovských a humpoleckých ulicích. „Něco jsem o nové telefonní lince zaslechl. Příliš toho nevím, každopádně je to užitečná věc. I když, lépe je nemít k jejímu použití důvod,“ pousmál se Josef Krčil z Humpolce.
 
Úředníci z radnic v okrese jsou na tom o poznání lépe. O nové možnosti požádat o pomoc v případě nabídnutého úplatku je vesměs hned informovali jejich nadřízení.
 
„Dali jsme to písemně všem zaměstnancům. Upozornění jsme hned první den vyvěsili i na městské webové stránky,“ uvedl tajemník humpolecké radnice Jiří Fiala, který dosud nemusel řešit jedinou stížnost týkající se úplatku.

Kdo maže, ten jede, tvrdí lidé

„Objevují se pouze nepodložená obecná tvrzení, že celá veřejná správa je zkorumpovaná. Což si rozhodně nemyslím,“ podotkl Fiala.
 
Oslovení lidé většinou nepovažují korupci za častý či dokonce nebezpečný jev. Kdo se s ní setkal, ten většinou bezmocně krčil rameny nad zlidovělým tvrzením, že kdo maže, ten jede.
 
„Jeden z lékařů v pražské nemocnici ode mě čekal úplatek. Přímo si o něj neřekl, ale bylo to jasné. Nakonec jsem mu jej nedala. S tímto nešvarem se ale hrozně těžko bojuje,“ svěřila se žena, která si nepřála zveřejnit jméno.
 
Právě kvůli potírání takových případů linka 199 provozovaná nevládní organizací Transparency International (TIC) funguje. Jak vlastně? Stačí vytočit
číslo, zakrátko se vás ujmou pracovníci TIC, kteří dokáží poskytnout bezplatnou právní pomoc a poradit, kam se dále obrátit.
 
„Provoz linky by měl vyvrátit obecné přesvědčení, že sami občané proti úplatkářství nic nezmohou,“ poznamenal ministr vnitra Ivan Langer, který má v plánu vyvést Česko ze společnosti nejzkorumpovanějších evropských států.
 
Protikorupční linka 199, kterou před měsícem zřídilo ministerstvo vnitra pro potřeby lidí i úředníků, se ve městech Pelhřimovska zatím drží takřka v utajení.