Modrá záplava

„Kolikrát se stane, že tito lidé přelepí svými pozvánkami zaplacené plakáty. Ne každý objednavatel naší služby takové příkoří pochopí. Někteří organizátoři kulturních pořadů na nás pak svádí neúspěch akce,“ přiblížil potíže vedoucí pelhřimovské plakátovací služby při technických službách Jiří Caha.
 
Mezi nikoliv bezproblémové vylepovače plakátů se zařadil dokonce i věhlasný cestovatel Leoš Šimánek, který polepil modravými poutači doslova celé město. „Měli jsme s tím docela problémy. Leoš Šimánek přichytil cedule i lidem na ploty. Někteří si mysleli, že jsme mu to povolili, a chodili si stěžovat,“ popsal lapálii pelhřimovský místostarosta Tomáš Dufek.
 
Sám cestovatel se hájil. „Plakátovací službu jsem si zaplatil. Pokud se týká dalších poutačů, které jsme umístili na ploty, s majiteli domu jsme se předem dohodli. Jakmile jsme se dozvěděli, že náš plakát někde vadí, okamžitě jsme jej strhli,“ vysvětlil Leoš Šimánek a jedním dechem dodal: „Nikdy bych si nedovolil přelepit jinou reklamu. To je fakt svinstvo,“ odtušil Šimánek.
 
Jak řekl Caha, v lepičství načerno se přímo vyžívají zejména pořadatelé letních tancovaček a diskoték, rovněž organizátoři výprodejových akcí si s placením reklamy hlavu nelámou. Podle ředitelky technických služeb nezůstane takové jednání bez odezvy. „Snažíme se dopátrat, o koho se jedná a tyto lidi na to upozornit. Pokud se to bude opakovat, předáme věc k řešení přestupkové komisi,“ nastínila ředitelka Pavla Licehammerová možnost zúčtování s lehkovážnými lepiči plakátů.
 

Dvě stovky postačí

Ti se mohou těšit na vcelku mastnou pokutu.
 
„Záleží na konkrétním umístění plakátu. Pokud ale při tom vznikne škoda na majetku, můžeme uložit až patnáctitisícovou pokutu,“ vysvětlila vedoucí pelhřimovské přestupkové komise Jitka Litomiská.
 
Lidé každopádně riskují zbytečně. Placená služba jejich rozpočet rozhodně nezruší. Týdenní výlep plakátu formátu A2 na některé z celkem třinácti městských reklamních ploch stojí desetikorunu.
 
„Zadavatel obvykle zaplatí okolo 150 korun. Navíc to má bez práce. Stačí vyplnit objednávku, kterou může poslat dokonce i poštou,“ doplnil Caha.