Koše se rychle plní léčivem

Každá lékárna má povinnost zdarma staré léky od zákazníků odebrat. Ti sami je tam nosí o sto šest.

„Snažím se třídit veškerý odpad. Tak občas proberu i lékárničku a prošlé léky odnesu nazpět do lékárny,“ popsala Kateřina Göblová z Pelhřimova. „Na sběr léčiv máme k dispozici dva plastové kontejnery velikosti popelnic. Lidé vracejí léky v hojné míře, takže se nádoby naplní tak jednou za měsíc,“ vysvětlila pracovnice lékárny u Svatého Víta v Pelhřimově Irena Houserová.

Pacienti většinou vracejí nedobraná či datem spotřeby prošlá balení. Svědomitě použité léky odevzdávají také Humpolečtí. Potvrdila to Hana Štěchová z lékárny U Bílého Anděla.

„Lidé se často chodí i zeptat, jestli nám léčivo mohou dát. Nosí ho většinou ve větším množství. Třeba po vánočních a jarních úklidech nebo když dělají pořádek ve svých domácích lékárničkách,“ sdělila Štěchová.

Nebezpečný odpad

Zájem hlásí také Lékárna U Pošty v Kamenici nad Lipou. „Zákazníci nám vrací docela dost starých léků. Jednu popelnici naplníme v průběhu dvou až tří měsíců,” řekla pracovnice lékárny Kateřina Týmalová.

Léky si pravidelně několikrát do roka odváží firma, která se specializuje na ekologickou likvidaci léků. „Je dobře, že lidé nepoužité léčivo vrací do lékárny a nevyhazují ho do smíšeného odpadu. Patří totiž mezi nebezpečný odpad. Látky z léků totiž mohou uniknout do přírody nebo by se mohly dostat do rukou dětem,“ uvedla Gabriela Pánková, mluvčí společnosti A.S.A. Ta zajišťuje pro lékárny svoz a likvidaci nebezpečných odpadů.

Podle mluvčí Pánkové si A.S.A. za uplynulý rok z lékáren na Pelhřimovsku odvezla celkem 1756 kilogramů starých léků. „To je o 135 kilogramů více než v roce 2006,” uzavřela Gabriela Pánková.

Nela Kyselová