Jak uvedl lékárník v Nové Cerekvi Jindřich Pelíšek, lidé by se měli připravit, že nezaplatí jen třicetikorunový poplatek.

Trojí nárůst cen

„Nárůst cen je trojí. Došlo nejen k zavedení poplatků, ale i k navýšení daně z přidané hodnoty. Navíc jsou od nového roku i nové číselníky,“ vysvětlil Pelíšek.
 
To, jak dodal, znamená, že lék už nebude hrazen pojišťovnou takovou částkou, jaké dosahoval v minulém roce.
 
„Je to hrozný. Chtěla jsem se vyhnout frontě u lékaře a v lékárnách a pro léky si došla až nyní, ale kdybych věděla, že mě to bude stát o tolik víc, už bych to neudělala,“ povzdychla si Zuzana Bielová.
 
Se stejnými reakcemi lidí se setkává i Josef Švarc, který má lékárnu v Kamenici nad Lipou. „Je pravda, že lidé jsou často cenou zaskočeni, ale slovní výlevy zde slýcháme naštěstí jen ojediněle. Teď máme však úplně jiné starosti,“ podotkl Švarc.
 
„Mnohdy se lidé domnívají, že můžeme ovlivnit výši poplatků, opak je však pravdou. Třicetikorunový poplatek se vybírat musí, jinak lékárnám hrozí pokuta padesát tisíc,“ konstatoval Josef Švarc.
 
„Jediné, co můžeme ovlivnit, je samotná cena léku. Snížit ji se nám však nevyplatí díky nastavenému systému. Vyděláme si stejně jako v minulém roce, nebo ještě méně,“ řekl Švarc.

Věrnost se vyplácí

„U nás v lékárně Dr. Maxe v Pelhřimově, tak jako v ostatních zhruba pětasedmdesáti provozovnách po celém Česku, vracíme pět korun,“ prozradila lékárnice Jitka Švecová a dodala, že pokud si lidé udělají klubovou kartu, mohou mít slevu dvojnásobnou.
 
„Nárůst zákazníků oproti loňsku necítíme. Zdá se to být stejné,“ podotkla na závěr lékárnice.