„Lidí k nám teď před Vánoci přichází daleko více, chtějí tak eliminovat poplatky, které za léky budou muset už příští rok platit,“ sdělil majitel pacovské lékárny Jan Kolář.

Největší zájem je přitom o běžné léky na předpis. „Ale hodně se prodávají i dárková balení, například léky na klouby či vlasy,“ vysvětlil Kolář.

Tlačenice je hlavně dopoledne

„Já jsem si došel k doktorce, aby mi dala léky na předpis. Pak už nebudu muset tolik platit,“ vysvětlil důvod zásobování se léky pelhřimovský důchodce František Novák.

„Byl bych hloupý, kdybych si to nevyřídil ještě teď, vždyť ostatní si léky taky rychle kupují,“ poznamenal Novák.

Podle humpolecké lékárnice Miluše Slavíkové je ale počínání lidí unáhlené, léky si totiž stejně budou muset kupovat i nadále, a když ne v lednu, tak v únoru a tolik zase neušetří.

„Nejhorší návaly jsou tu po ránu a v dopoledních hodinách. Je to ale logické, protože v tu dobu ordinují i lékaři, kteří léky předepisují,“ upřesnila Slavíková

Léky se mohou snadno kazit

Kvůli většímu počtu zákazníků tak musí lékárny mnohdy posunout i zavírací dobu. „To se nedá nic dělat. Musíme prostě počkat, než odejde poslední zákazník a pak zavřít. Přece je nevyhodíme,“ konstatovala lékárnice.

Jak ale upozornila humpolecká dermatoložka Jana Cihlářová, lidé by měli být v tomto ohledu rozumnější a nekupovat si léků příliš velké množství, aby se nezkazily.

„Některé léky mají kratší záruční lhůtu. Když už si tedy pacienti chtějí dělat zásoby, pak by měli kupovat takové léky, co vydrží dlouho. Jako například masti, jejichž trvanlivost je dva až tři roky,“ upřesnila Cihlářová.