Přestože nemocných lidí stále přibývá, podle vedoucí pracoviště Krajské hygienické stanice v Pelhřimově Evy Kimmerové zatím chřipková epidemie nehrozí.
„V současné době nezaznamenáváme větší výskyt chřipky jako takové. Lidé si totiž běžné nachlazení s chřipkou pouze pletou. Výskyt viróz odpovídá danému období. O epidemii můžeme mluvit, až když počet nemocných překročí dva tisíce na sto tisíc obyvatel,“ uvedla Kimmerová.

Chřipka není levná záležitost

Lidé přesto v těchto dnech berou útokem hlavně lékárny a nakupují vitamíny, tablety proti bolesti v krku nebo kapky do nosu. Přitom však musí sáhnout do kapsy stále hlouběji.
„Už před čtrnácti dny jsme zaznamenali větší zájem o přípravky proti rýmě nebo na bolest v krku. Lidé mají možnost vybrat si ze široké nabídky, kde se samozřejmě liší i cena. Běžně se léky pohybují v řádech desítek korun, ovšem existují i dražší léky. Pak není problém utratit i několik set,“ uvedla pracovnice lékárny Dr. Maxe v Pelhřimově.
„Lidé se většinou rozhodují podle ceny léků, ovšem v poslední době také podléhají reklamám a vybírají podle značek. Na ceně jim potom už tak moc nezáleží,“ dodala lékárnice s tím, že nejvíce na odbyt jdou běžné léky, jako například Paralen.

Cena léků nemocné neodradí

„Minulý týden jsem kupovala kapky do nosu a tabletky proti bolesti v krku a platila jsem přes sto padesát korun, a to je myslím opravdu hodně. Nedá se ovšem nic dělat, když člověk léky potřebuje, tak si je koupí,“ řekla Martina Říhová.
Podle lékařů je nejlepším řešením chřipce předcházet.