„V našem regionu nyní ordinuje 33 praktiků. Jejich počet je dostačující. Do budoucna se však musí vychovat nová generace lékařů,“ zdůraznila předsedkyně Sdružení praktických lékařů na Pelhřimovsku Marie Keslová. Ta ordinuje v Pelhřimově a v evidencimá 1765 zaregistrovaných pacientů.

Přibývá administrativy

„Tento počet je běžný. Když jsem si ordinaci zakládala, byl limit pacientů na jednoho praktického lékaře 2050,“ dodala Keslová s tím, že lékaři mají v evidenci průměrně okolo patnácti stovek pacientů.

Plné ruce práce má v těchto dnech například praktická lékařka Eva Hlavičková. Ta ordinuje pět dní v týdnu v Pelhřimově a třikrát týdně v Senožatech. Dohromady má na starosti 2600 pacientů. Nyní ještě zastupuje nemocného kolegu Oldřicha Fikrleho. „Je toho moc. Nemocné pacienty ale musíme šetřit. Jinak to nejde. Praktiků by mohlo být více, to je bez debat,“ uvedla Eva Hlavičková s tím, že přibývá administrativy a také závodních prohlídek.

„Nedávno mě skolila chřipka. Šla jsem hned ráno v sedm hodin k lékaři, jenže než se na mě dostala řada, už bylo téměř deset. Je to strašné. Tak to chodí i u ostatních doktorů, ne jenom u praktických,“ postěžovala si pacientka Marie Sedláčková.

I přesto, že si občas lidé stěžují na nedostatečný počet lékařů ve městech, hůře jsou na tom lidé ze vzdálenějších vesnic. Sice si mohou vybrat jakého koliv praktika, ale zase za ním musí kilometry dojíždět. V obcích, kde lékař ordinuje přímo v místě, i když jenom několik dní v týdnu, jako třeba v Senožatech, ve Vyskytné nebo v Mnichu, si ho lidé váží a patřičně si ho předchází.