„Důvody jsou hlavně ekonomické. Jde o oblast výroby s vysokými náklady na ruční práci. Tento obor je však pod silným globálním tlakem na snižování nákladů. Hodinové sazby zaměstnanců Lecotexu byly až třiapůlkrát vyšší než v Tunisku. Společnost je nucena přesunout výrobu do lokalit s nižší cenou práce,“ odůvodnila kroky společnosti její mluvčí Stanislava Stoklasová.

Výpovědi dostanou až v červnu

Šicí stroje se v počátecké pobočce zastavily po dvanácti letech. Výpovědi zaměstnanci dostanou sice až v červnu, do práce ale chodit nemusí.
„Nechtěli jsme, aby naši zaměstnanci dále vykonávali svoji činnost s pocitem, že za dva měsíce končí výroba. Klesla by kvalita práce,“ dodala Stoklasová.

Mzdy však budou nadále vypláceny. „Výpovědi dostanou zaměstnanci v červnu. Poté jim poběží dvouměsíční výpovědní lhůta. Po jejím skončení dostanou odstupné ve výši čtyř platů. Finančně tak budou zajištěni v podstatě do konce tohoto roku,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Pelhřimově Věra Kovářová.

Pomohou také personální agentury

Vedení Lecotexu připravilo pro zaměstnance program, který by jim měl pomoci najít si novou práci. Do programu jsou zapojeny personální agentury i pelhřimovský úřad práce.

„Z úřadu jsme na tento pilotní program vyčlenili čtyři zaměstnance, kteří budou objíždět firmy a shánět pro tyto zaměstnance uplatnění,“ informovala Kovářová.

Podle ní je takřka jisté, že si zaměstnanci do konce roku novou práci seženou.

S končící výrobou v Počátkách ovšem přijdou o svůj výdělek i jiní podnikatelé, jejichž činnost byla s fungováním počátecké pobočky úzce spjata.
To potvrdila i majitelka dopravní firmy Alice Smrčková ze Žirovnice, která do Počátek svážela zaměstnance ze širokého okolí.

Výrobní hala bude na prodej

„Je to pro nás samozřejmě velká ztráta. To, že nebudeme nadále svážet zaměstnance do Lecotexu, pro nás představuje největší díru v rozpočtu. Nyní musíme hledat jinde,“ povzdychla si Alice Smrčková.

Faurecia Lecotex neukončila svoji výrobu jen v Počátkách. Propouštění zaměstnanců se dotklo i pobočky v Táboře, kde toto oznámení vyvolalo emotivní reakce. O práci tam přišlo téměř pět set zaměstnanců.

Společnost na svých internetových stránkách dále uvádí, že svoji hlavní činnost soustředí do závodu v Písku a v Karviné, kde hodlá navýšit stavy.
Současně tam láká zaměstnance, kteří na Počátecku přišli o práci. Výrobní hala v Počátkách bude nabídnuta k prodeji.