„Pomoci si vážíme o to více, že s tímto partnerem spolupracujeme již řadu let. Pokaždé se nám snaží vyhovět,“ pohlédla Moravcová vděčně na regionálního ředitele společnosti OVB Allfinanz Petra Havla.

Ten, jakmile spatřil výstavku ručních prací klientů Centra, okamžitě vymyslel další „kšeft“. „Ty obrázky jsou fakt nádherné. Namalujte nám jich, prosím, alespoň třicet. Vyzdobíme jimi naše kanceláře,“ navrhl Havel.

Lidé z denního stacionáře se dokonce pustili do výroby šperků z modelovací hmoty a skleněných korálků. „Není to tak těžké. Klienti potřebují jen trochu trpělivosti a tvořivosti. Ta jim rozhodně nechybí,“ pochválila své svěřence pracovnice stacionáře Šárka Svitáková.

V Pacově je dobře

Centrum Lada navíc našlo vlastní stálé zázemí. Letos šestiletý stacionář se dvakrát stěhoval, nejprve z nevyhovující pronajaté pacovské místnosti do lukaveckého azylu v opuštěné budově školní družiny.

Od letošního března již chodí veškerá pošta do čerstvě opraveného někdejšího skladu civilní ochrany v pacovské Nádražní ulici. „Ani v Lukavci to nebylo špatné, tady se mi ale líbí více. Město je město,“ smál se jeden z klientů Luboš Tomšíček.

Na první pohled to vypadá, že Centrum Lada je z nejhoršího venku. Zdání klame.

„Nový dům je krásný, už teď nám ale začíná být trochu těsný. Přestěhováním do Pacova se nám kvůli lepšímu autobusovému spojení začínají hlásit další zájemci. Cožpak o to, přistavět by bylo kam, ale kde na to máme vzít peníze,“ pokrčila rameny ředitelka Moravcová.

Nezvěstné miliony

Ta horko těžko sežene peníze na provoz střediska denních služeb, na platy nynějších devíti zaměstnanců. Letošní dotační politika přitom organizacím podobným této pacovské příliš nepřeje.

A přístavba dalších místností by stála nejméně 1,8 milionu korun. „Žádáme o pomoc, kde se jen dá. Pokud uspějeme, chceme začít s přípravou co nejdříve, abychom nejpozději příští rok zjara mohli začít stavět,“ uzavřela rozhodně Jana Moravcová.