„Nějak se nám tady ta havěť přemnožila. Není to nic příjemného. Obzvláště pokud třeba máte děti, které si chodí hrát před dům,“ pravila Radka Tomášková, která se procházela s kočárkem po humpoleckém starém sídlišti. Hemžení hlodavců si povšimla také Romana Bártlová. „Potkala jsem krysu ve sklepě a musím říci, nic moc zážitek. Ne, že bych se myší vysloveně bála, od té doby jsem tam ale nebyla,“ pousmála se maminka.

Připomínky neunikly ani humpoleckým radním. „Několik stížností ze Lnářské ulice jsme tu skutečně měli. Okamžitě jsme povolali deratizační firmu, která pro nás tento typ služeb zajišťuje. Vždy od jara do podzimu,“ uvedl starosta Jiří Kučera.

Jídlo krysy láká

Podle Miroslava Hůly ze servisu DDD, který mezitím již učinil první kroky k narovnání situace ve Lnářské ulici, může obecně stát za přemnožením myší leccos.

„Ve starších panelácích to mohou být třeba zbytky jídla, které občas někdo splachuje do záchodu. Pokud takový odpad uvízne v odpadové propusti, myši to přiláká. Konkrétně v této ulici ale za tím může stát nedokonale řešená kanalizace,“ naznačil odborník jednu z častých příčin.

Vyhubení krys ve Lnářské ulici přijde přibližně na deset tisíc korun. „Pokud se ale přesto kdokoliv ozve, že má potíže s přemnoženými hlodavci, zjednáme tam nápravu stejně jako nyní ve Lnářské ulici,“ přikývl místostarosta Tomáš Křišťan. Zároveň neopomněl dodat, že za jeho devítiletého působení ve vedoucí funkci zjednávali specialistu kvůli mimořádné situaci vůbec poprvé.

A jak se taková válka s přemnoženými hlodavci vlastně vede? I tento boj má své pevné zákonitosti, které stanovuje hlavní hygienik. „Nejprve se to které místo prozkoumá a po vyhodnocení nejhojnějšího výskytu se provede vlastní zásah pomocí nástrah. Lokalita se poté pečlivě sleduje, do úplného uzavření záležitosti mohou uplynout i měsíce,“ popsal svůj úkol deratizér Hůla.