Návrhy předkladatelů novely jsou rezolutní. Zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních.

Svobodné rozhodnutí

„Provozovatelé hospod by sami měli rozhodnout, zda se v jejich zařízení bude kouřit, nebo ne,“ shodli se téměř všichni oslovení hospodští.

„Nesouhlasím s tím. Nemůžou přeci chtít zakázat kouření v malé hospodě někde na vesnici. To bych tady mohl potom klidně zavřít,“ postěžoval si majitel hospody Jiří Štefl ze Žirovnice.

„Souhlasím částečně. Jsem pro, aby se prostor pro kuřáky vyčlenil stavebně. U nás už to tak delší dobu funguje,“ reagoval majitel restaurace Dalibor Ryšánek z Pelhřimova.

Podle alternativ pozměňovacího návrhu by bylo možné kuřácké prostory oddělit zdí pouze v restauracích větších než 200 metrů čtverečních. S novelou nesouhlasí hlavně samotní kuřáci.

„Jsem zvědav, co nám ještě zakážou. Doufám, že si budu moci za pár let zapálit alespoň doma,“ ironicky poznamenal Ondřej Zdvořák z Pacova.
Podobně reagoval i Jan Pech ze Žirovnice. „Nedovedu si představit, že bych chodil od stolu každou chvíli ven před hospodu,“ poznamenal.

Hospodu bez cigaretového dýmu by ale uvítal žirovnický Ondřej Matějíček. „Rád si s přáteli zajdu na pivo. Většina z nich ale kouří a mě po delší době začnou pálit oči a špatně se dýchá. Nemluvě o tom, jak načichne moje oblečení. Kolikrát si kvůli tomu návštěvu hospody rozmyslím a zůstanu doma,“ uvedl.

Poloprázdné kluby

Absolutní nepochopení nejen u kuřáků vyvoval jiný návrh a to, že zákaz kouření se bude týkat i veřejných míst. Těmi mohou být například i hudební kluby.

„Když na akci pozveme zahraničního producenta, pochvaluje si, že hraje pro početné publikum. V Anglii prý chodí během vystoupení polovina návštěníků ven na cigaretu. Atmosféra, která v klubech dříve bývala, pomalu mizí. Kdo ví, jak by to vypadalo tady,“ uvedl pořadatel kulturních akcí Miroslav Pokorný