„Zkoušky pořádáme již šestým rokem. Pokaždé se na nich zvolí několik hřebců, kteří postoupí do užšího výběru. Tím pádem už mají nakročeno k tomu, stát se plemeníky,“ vysvětlil Zdeněk Hrnčíř, pořadatel a majitel statku.

Komise měla plné ruce práce

Všech deset koní muselo splnit několik zkoušek. Ty bedlivě posuzovala odborná komise. „Napřed se hřebci musí změřit, posoudit jejich zevnějšek, a nechat je předvést v kroku a klusu,“ popsal průběh první zkoušky Blahoslav Políček, jeden z porotců, tajemník Českého svazu chovatelů koní, než začal dohlížet na všechny vyjmenované úkony.

Pak už hřebce čekala práce v zápřahu. I v horkém počasí zvládli v páru drezuru, parkur a nakonec i předvedení v těžkém tahu. „Po celou dobu se posuzuje mechanika pohybu a ovladatelnost zvířat,“ doplnil Blahoslav Políček.

Zkoušky patří k velké události. Do Proseče proto včera přijela řada chovatelů z širokého okolí.

Proseč pod Křemešníkem totiž patří k jedné ze tří odchoven plemenných hřebců v republice. Zkoušek se kromě koní z odchovny účastní i hřebci soukromých majitelů. Svého koně do Proseče přivezl také Petr Zeman z Dolní Radouně u Jindřichova Hradce.

Přijíždí hojný počet diváků

„Se svým koněm jsem tu poprvé, ale podívat se jezdím pravidelně,“ prohodil Zeman. Pokochat se přijeli i ti, kteří zrovna hřebce uvést do chovu nepotřebují.

„Podívat se sem jezdím pravidelně. Zkoušky jsou tu vždycky moc dobře zorganizované. Je tady i pěkné prostředí,“ pochvaloval si chovatel z Třebíče Josef Pernička.

Zkoušky plemenných hřebců se líbily i mladým chovatelským nadějím.

„Chladnokrevníky doma chováme. Dokonce dneska i jednoho máme na zkouškách. Koně mám moc ráda. Strašně se mi líbí. A až budu velká, tak s nimi budu pracovat,“ rozpovídala se malá Eva Matyšová. Ve zkouškách uspěli celkem čtyři hřebci. Ti postupují do šedesátidenního testu.

„To jsou podobné zkoušky jako ty, které se konají u nás. Akorát jsou ještě náročnější. Z testu se pak vyberou hřebci, kteří budou zapsáni do plemenné knihy,“ uzavřel Zdeněk Hrnčíř.