Ale dnes nelitujeme,“ usmál se starosta obce Vladimír Kotýnek s tím, že nyní, po dvou letech fungování, škola s obcí vyhodnocují první výsledky. „Se solárními panely jsme naprosto spokojeni. Na staré budově jsme ušetřili určitě třicet procent za energii,“ pochvaloval si nemalou úsporu Jaroslav Musil, ředitel základní školy.

Cesta ke kolektorům nebyla jednoduchá. Dnes jich je na střeše základní školy umístěno čtyřicet. „Zpočátku jsme o slunečních panelech ani neuvažovali,“ vzpomíná Kotýnek.

Investice se vrátí

„Původně jsme měli v plánu celou střechu pouze zrekonstruovat. Pak nás ale oslovila soukromá firma s nabídkou, zda nechceme využít právě této úsporné energie. Nápad se nám zalíbil a šli jsme do toho,“ doplnil starosta, který solární energii vřele doporučuje. Sluneční kolektory jsou drahé.

Cena jednoho panelu se pohybuje až kolem třiceti tisíc. Na energii ze solárního záření však lze čerpat dotace ze státního rozpočtu, které škola využila. „Práci s vyřizováním nám však hodně usnadnila firma, která kolektory nabídla,“ uvedl Vladimír Kotýnek. Budova školy je rozdělena na dvě části, starou a novou. Na střeše staré je pět panelů, které vyhřívají vodu školní kuchyně. Užitkovou vodu v nové budově ohřívá třicet šest panelů, které v zimě výrazně přispívají i na vytápění tříd.

„Záleží na tom, jaká je zima. Ale kolektory se sepnou, i když sluníčko vykoukne jen občas zpodmraků,“usmál se ředitel. Zpočátku však nic nebylo takrůžové, jak dnes vypadá. „Problémy jsme měli hlavně první zimu.Závadou nebyly samotné panely, ale příliš úzké potrubí na výhřev. Museli jsme je vyměnit a dnes vše funguje tak, jak má,“ doplnil Jaroslav Musil. Škola ušetří nejen za elektřinu, ale i topné oleje.

„Každopádně jsme ušetřili. Jenom za poslední rok jsme nakoupili o dobrýchdesetkubíků topného oleje méně,než vloni,“ pochvaloval si ředitel.