V Pelhřimově je stále problém jít nakupovat, aniž by se musely strachovat, zda je do obchodu vůbec pustí.

Schody jsou tvrdým oříškem

Mnohdy ale nejde jen o zákaz vstupu ze strany prodejce. Některé obchody ani nemají vhodný přístup a s kočárkem není žádná možnost, jak se do nich dostat.

„Do obchodů, kde je vstup pouze po schodech, je to samozřejmě problém, a proto tam většinou nechodím. Když už tam opravdu potřebuji, musím nechat kočár dole, nebo mi s ním v lepším případě někdo pomůže,“ řekla Renata Janovská.

Prodejci chrání své zboží

„Chodím nejčastěji do větších supermarketů, kde mají na košíkách sedátka pro malé děti. To mi vyhovuje,“ dodala Janovská.

Podle dalších maminek z Pelhřimova je největším problémem přístup do obchodů hlavně v zimních měsících. Podle nich se prodejci bojí, že kočárky způsobí nepořádek a tak je raději dovnitř nepouštějí vůbec. Zákon na ochranu spotřebitele sice prodejcům umožňuje zakázat vstup s kočárky ale pouze v takových případech, kdy je obchod příliš malý a nepřehledný.

Obchodníkům jde hlavně o to, aby dokázali ochránit své zboží před krádežemi.

Pro řadu prodejců je to nejčastější důvod, proč maminky s kočárkem nechtějí vůbec pouštět dovnitř.

„U nás máme velice omezený prostor a maminky s kočárkem by se tady mezi regály ani neotočily. Většinou si ho však nechávají u vchodu,“ uvedla prodavačka z pelhřimovského Pramenu Monika Vodičková.

Rozhodující je velikost obchodu

Jiná situace však nastává v obchodech které nejsou omezeny svou velikostí.

Do těch by maminky měly mít přístup v každém případě. A zdá se, že i někteří prodejci si toto vzali k srdci a umožňují jim se volně a ničím nerušeně pohybovat a nakupovat v obchodě.

„Není problém, aby maminka zajela až dovnitř i s kočárkem. Co já si pamatuji, tak u nás mají vstup povolený,“ prozradila prodavačka Pramenu v Pelhřimově.