„Nejčastějším důvodem, proč čtenáři knihy nevracejí, je podle mého názoru zapomnětlivost. Poté bohužel musejí zaplatit pokutu, která činí 10 korun za první upomínku, 20 za druhou a 40 za třetí. Letos jsme připravili amnestii, a zároveň se noví čtenáři mohli zdarma zaregistrovat. Toto mělo u čtenářů určitě úspěch. Přibylo nám 106 dospělých a 15 dětí,“ řekla Iva Rajdlová, vedoucí knihovny v Pelhřimově.
 
Podobně pokuty odpouštěli téměř ve všech jak městských, tak vesnických knihovnách.
 
„Spousta lidí vypůjčené svazky nevrátí, a nám tu potom scházejí. I díky této akci jsme nenásilným způsobem dostali zpět knihy, se kterými jsme už ani nepočítali,“ přiblížila knihovnice z Pacova, Lenka Vlachová.
 
Tímto způsobem se knihovnám sice vrátily knihy, ale přišly o peníze, které by čtenáři na pokutách zaplatili.
 
„Finance nám určitě scházet nebudou. Tato akce byla určena hlavně pro čtenáře a my jsme jim tímhle způsobem chtěli vyjít vstříc,“ přiblížila Rajdlová. Podobný názor panuje i v humpolecké knihovně.
 
„Jsme hlavně rádi, že jsme knihy dostali zpět. O peníze jsme sice přišli, ale určitě to nebude nějaká závratná částka, protože hříšníků, kteří knihy nevracejí, naštěstí u nás není mnoho,“ řekla humpolecká knihovnice Ludmila Trnková.
 
Čtenáři, jimž byla tato akce určena, si amnestii pochvalovali. „Teď nedlužím žádnou knihu, ale občas se mi stalo, že jsem nějakou vracel déle. Odpuštění pokuty je podle mě dobrý nápad,“ řekl Pavel Stuchlík z Pacova.