I přesto, že návštěvnost kin není nijak valná, vposledních dvou letech se přece jenom alespoň trochu zlepšila. Většinou je to díky nabídce kvalitních filmů, zájem také vzrostl o snímky české kinematografie.

„Oproti předešlým letům se nám návštěvnost zvedá. Kino dotuje město a zatím o zrušení neuvažuje. Uvažovalo se o tom asi před deseti lety, ale víme, že jsou případy, kde se kino zrušilo, ale poté opět otevřelo. Kdyby nebylo kino, nebyla by kultura,“ řekla vedoucí kulturního zařízení vPacově Dana Balounová.

Její slova potvrzuje i vedoucí kina vKamenici nad Lipou Jaroslava Váchová: „Kino dotuje obec a o zrušení vůbec neuvažujeme, protože kdyby se zrušilo kino, tak nám tady nezbude už vůbec nic.“

Promítání pro školy

Lepší návštěvnost zaznamenaly i ostatní kina vregionu. Zvýšené návštěvnosti pomáhají i podpůrné programy. „ Sál kina je multifunkční. Hrajeme pouze vsobotu. Vloňském roce jsme měli asi padesát představení. Do kina přišlo průměrně 43 návštěvníků na jedno představení. Máme speciální promítání i pro mateřské školky a základní školy,“ poznamenal vedoucí Kulturního zařízení města Počátky Vít Kratochvíl a ihned dodal: „O zrušení kina neuvažujeme.“

VKamenici nad Lipou mohou filmoví fanoušci ročně zhlédnout přibližně šedesát představení, a to vždy vsobotu. O letních prázdninách se pro větší zájem promítá dvakrát týdně. Jedno představení si vprůměru nenechá ujít třicet návštěvníků.

„V loňském roce jsme promítali jednašedesát představení, na které přišlo v3781 diváků. Promítáme jenom ve středu a vpátek,“ dodala za pacovské kino Dana Balounová.

Kino v novém

Pelhřimovské kino projde po neuvěřitelných šestačtyřiceti letech rozsáhlou rekonstrukcí. Návštěvníci se tak už nebudou muset mačkat ve stísněných a nepohodlných sedadlech. Obnovy se dočká i osvětlení.

Kvůli rozsáhlé rekonstrukci kinosálu se jeho prostory pro návštěvníky definitivně uzavřou včervenci a srpnu.

„Vyměníme sedačky, bude míň řad a mezi nimi větší prostor. Opravíme vzduchotechniku a nouzové osvětlení. Možná i vchodové dveře. Práce vyjdou zhruba na tři miliony korun,“ informoval vedoucí kina Zdeněk Zieman.

Pelhřimovské kino ve městě funguje od roku 1961. Jeho kapacita je 340 sedadel. Vzáří se do sálu vejde přibližně o šedesát lidí méně.