Mnohé z nás ovšem v této souvislosti napadne to, co se děje s natočeným záznamem a jakým způsobem je uchováván.

Zatímco v Humpolci je sledování monitorů v kompetenci výhradně tamních policistů, v Pelhřimově je dohlížející místo i na městském úřadě.

Záznam se po čase sám smaže

„Záznam můžeme pouze sledovat na monitoru, popřípadě přiblížit určité místo, ale nelze do něj žádným způsobem zasahovat,“ popsal Jaroslav Hraníček z úseku veřejného pořádku pelhřimovského městského úřadu.
Strážníci sledují kamery v Pelhřimově ještě na dvou dalších místech, přičemž veškerý natočený materiál je možné zpětně zhlédnout a vyhledat určité datum a čas, ve kterém byl přestupek nebo trestný čin spáchán.
Takový záznam poté policie archivuje pro případnou potřebu tohoto důkazu u soudu. Kamery sice natáčejí nepřetržitě, ovšem další hodiny nahraného záznamu, se mažou automaticky.
„Je to vlastně smyčka, která se po určitém čase sama smaže,“ podotkl Hraníček.
Záznam kamer se tedy nejvíce osvědčil například při objasňování drobných dopravních nehod nebo při dopadení vandalů. „Výhodou je, že lze přiblížit až na státní poznávací značku, nebo na detail obličeje,“ přiblížila policejní mluvčí Hana Kotková.
Co se týče jejich počtu, Humpolec je na tom o poznání lépe než Pelhřimov. Na pořádek v ulicích dohlíží osm kamer. To je ovšem alespoň pro tento rok konečný stav.
„Letos s rozšířením nepočítáme,“ uvedl Josef Fiala z humpoleckého městského úřadu s tím, že naposledy se počet kamer zvýšil v roce 2006 a to hned o tři.
Naproti tomu Pelhřimov se nových kamer dočká. Kolik jich nakonec bude, ovšem záleží na výši částky, kterou se podaří získat z programu ministerstva vnitra.

Umístění kamer ve městech

Pelhřimov

Křižovatka u hotelu Rekrea
Tržní náměstí
Masarykovo náměstí
Třída Legií
Nádražní ulice

Humpolec

Horní náměstí
Dolní náměstí
Křižovatka Pražská a Lužická
Křižovatka Pražská a Nerudova
Křižovatka Hálkova a Masarykova
Havlíčkovo náměstí
Výjezd z dálnice D1