Během svého třídenního pobytu se zastaví v deseti městech regionu. Prezidentský pár bude třináctého září hostit také Kamenice nad Lipou. Na otázky o přípravách návštěvy hlavy státu odpovídal kamenický místostarosta Karel Beránek.

Pana prezidenta jste do Kamenice nad Lipou zvali už několikrát, je to tak?

Ano. Nejprve jsme ho pozvali na loňské oslavy sta let výročí úzkokolejky. Pak i na letošní ročník Hračkobraní. Prezidentská kancelář nám vždy účast přislíbila. Ale pan prezident bohužel z pracovních důvodů ani jednou přijet nemohl.

Nicméně do třetice Kamenici konečně navštíví v rámci své cesty po Vysočině. Jaký program je pro prezidentský pár připraven?

Do Kamenice nad Lipou by se prezidentský pár měl dostavit v doprovodu hejtmana kraje Vysočina s manželkou pět minut před jedenáctou hodinou dopolední. Uskuteční se slavnostní přivítání na zámku a představení městské rady a zastupitelů. Potom bude pan prezident na nádvoří hovořit k občanům Návštěva skončí krátkou autogramiádou. To vše se musí stihnout za pětačtyřicet minut, které má prezident na pobyt v Kamenici vyhrazen.

Dotkne se návštěva prezidenta dopravní situace ve městě?

Pokud vím, žádná větší dopravní omezení by vzniknout neměla. Bude uzavřeno pouze náměstí kvůli parkování prezidentského průvodu. Bezpečnost má na starosti policie České republiky. Jestliže nějaká další omezení jsou, my o nich zatím nevíme.

Máte už pro prezidentský pár vybraný dárek?

Momentálně na radnici vybíráme ze tří možností. Víc vám ale samozřejmě neprozradím. (úsměv)