„Svah se musí přes léto ještě trochu slehnout. Vzimě by se tam ale vpřípadě dobrých sněhových podmínek lyžovat už nechalo. Zatím ještě bez vleku i dalšího vybavení, na to teprve přijde řada,“ uvedl jiřický starosta Svatopluk Veroněk stím, že se pro tyto účely chystají požádat o pomoc zevropských fondů. „Podle našich informací stojí pořízení vleku a dalšího nezbytného zázemí šest milionů korun. Takovou částku bychom hledali vnašem rozpočtu těžko,“ doplnil Veroněk.

Před horami do Jiřic

Lyžaři se odpíchnou hned ze dvou svahů. Prudší, severovýchodní stranu o délce 450 metrů ocení spíše ti zdatnější, v mírnějším sedmisetmetrovém klesání se vydovádí hlavně děti a začátečníci. Obě varianty každopádně přijdou vhod i vyznavačům zimních sportů znedalekého Humpolce. Zřejmě jím nepohrdnou ani školy. „Že bychom tam přesunuli horský výcvik, to ne. Ale mohli bychom jezdit do Jiřic na předlyžařskou přípravu spáťáky,“ naznačil ředitel ZŠ Hradská Pavel Bílek, který si dovede představit i občasnou lyžovačku vrámci tělocviku či některého ze zájmových kroužků. „Každopádně je to zajímavý nápad. Křemešník i ostatní svahy máme docela zruky, tady to bude snazší. Tedy pokud bude sníh,“ připomněl letošní nesnáze spočasím.

Sjezdovku dokončují pošťáci

Umělý vrcholek nad údolím, do něhož sjezdovka ústí, polyká vtěchto dnech poslední dávky navážkové zeminy. Odhadem padesát tisíc kubíků se tam přestěhovalo zterénních úprav při výstavbě jiřické i humpolecké průmyslové zóny. Vrchní vrstva se právě rodí zhlíny od vznikajícího humpoleckého střediska rychlé poštovní služby. „Se všemi dodavateli máme smlouvu, že knám zeminu navezou a urovnají. Na oplátku nemusí platit za její uložení, čemuž by se jinde zřejmě nevyhnuli,“ vysvětlil Veroněk podle něho oboustranně výhodný vztah.

Sjezdovka musí před zprovozněním podstoupit schválení zhlediska vlivu na životní prostředí. „Jiřičtí mají vtuto chvíli územně schváleno, že mohou využít lokalitu pro sportovní účely. Na samotné zjišťovací řízení ohledně sjezdovky zhlediska zátěže na životní prostředí je ale ještě čas,“ upozornil František Kocman zodboru životního prostředí humpolecké radnice.