„Současná základní budova je stará skoro 140 let, postupem času se k ní lepily další přístěnky. Není to ono,“ odůvodnil jiřický starosta Svatopluk Veroněk rozhodnutí pustit se do náročného záměru.

V klubovně se cvičit nedá

Hlavní sál s kapacitou pro 250 diváků opatřený veškerým myslitelným zázemím poslouží tamním ochotníkům i dalším spolkům či třeba jako tělocvična, jejíž výstavbu u školy před časem nepovolili památkáři.

Děti dosud sportují ve vysloveně skromných podmínkách. „Na tělocvičnu čekáme už roky jako na zázrak. S dětmi cvičíme v podkrovní klubovně, kde opravdu není místa nazbyt,“ sdělila natěšeně ředitelka školy Ilona Prokopová.

Jiřičtí nyní zahajují územní řízení, poté požádají o stavební povolení. Jakmile jej dostanou, ihned se přihlásí o evropské peníze.

„Chtěli bychom stihnout ještě podzimní dotační tituly, abychom mohli nejpozději zjara začít stavět,“ vysvětlil Veroněk. Ten také doplnil, že nad návrhem důkladné opravy převážil názor srovnat stávající budovu se zemí a vybudovat zcela nový areál.

Jediný, u koho se mísí nadšení s nejistotou, jsou paradoxně samotní ochotníci. Možná již za necelé dva roky se uvelebí v honosném kulturním stánku.

Na druhou stranu nikdo z nich netuší, co si počnou, než bude opona zpátky na svém místě. „Pokud vím, výstavba nového sálu může trvat rok, ale třeba i déle. Přesně po tu dobu nebudeme mít kde zkoušet ani hrát,“ upozornil Josef Menšík za jiřické divadelníky.

Ti si za poslední roky vydobyli svými veselohrami a kabarety přízeň obecenstva. „Nedovedu si představit, že bychom si dali třeba i jen roční přestávku. Pokud jednou přestaneme, těžko se nám bude začínat znovu. A jezdit po sousedních vesnicích? Nevím, nevím,“ pokrčil režisér Menšík bezradně rameny.

Zbrojnice vezme za své

Kvůli Kulturnímu, společenskému a školicímu centru přijde zbourat i hasičská zbrojnice. Jiřičtí dobrovolní hasiči ale nesmutní. Právě naopak. I oni se dočkají zcela nového, důstojného zázemí, a dokonce jako úplně první.

Již mají vyhlédnutý obecní pozemek na okraji vesnice, směrem na Senožaty. „Dosavadní zbrojnice byla spíše provizorním řešením. Všechno se ale odvíjí od toho, zda se podaří sehnat peníze na kulturní dům,“ připomněl starosta jiřických dobrovolných hasičů Václav Vincenc.