Větší, ale i menší města včetně kraje připravují nebo již mají hotové desítky projektů, na něž budou žádat o dotaci z Bruselu v příštích šesti letech. Nejčastěji plány radnic směřují k opravám zastaralých sítí, rekonstrukcím budov a lepším silnicím. ČTK to řekli zástupci jihočeských měst.

Problém s vodovodními a kanalizačními sítěmi má snad každá obec či město v kraji, takřka všude se najde část řadu ve špatném stavu. Například budějovičtí zastupitelé se poté, co ztroskotal projekt Čistá Horní Vltava, rozhodli jít vlastní cestou a letos v únoru odhlasovali opravu či obnovu více než 23 kilometrů vodovodů a kanalizací. Práce by měly začít příští rok a vyžádají si téměř miliardu korun. Zhruba polovinu této částky hodlá město získat z unie, zbytek plánuje zaplatit z úvěru. Tato akce by měla být hotová za tři roky, pokud město evropské peníze nedostane, potrvá mnohem déle.

Dotace z Bruselu by ale chtěla i menší jihočeská města. Český Krumlov za ně chce postavit otočný most u pivovaru, který by měl stát téměř 60 milionů korun a nahradí povodněmi zničený přechod. Podobná stavba podle dostupných informací zatím v Česku není. Radnice ale dosud neví, kam přesně žádost pošle. Zahájení stavby závisí i na tom, kdy bude moci město začít čerpat evropské dotace.

"Přesné podmínky operačních titulů nejsou zatím známy. Město předpokládá, že najde vhodný dotační titul týkající se dopravní infrastruktury. Začít je možné až ve chvíli, kdy budeme mít prostředky na kompletní pokrytí akce, neboť vše ostatní je připraveno," podotkla mluvčí krumlovské radnice Jana Zuziaková.

Další oblastí, na kterou chtějí v Českém Krumlově příspěvky z EU, jsou komunikace a inženýrské sítě, opravy škol, ale i vybudování sportovně-relaxačního komplexu za zhruba 900 milionů korun s akvacentrem, hotelem s kongresovými sály, s obchody a restaurací.

Písek zase vážně uvažuje o přestavbě výstaviště, kde by měla vzniknout všesportovní hala, velkokapacitní garážový dům, záchytné parkoviště a další objekty. Odhadovaná investice se pohybuje mezi 250 miliony a 300 miliony korun. Radnice ale plánuje i další projekty, jež by měly pomoci k rozvoji města, například kompletní rekonstrukci kanalizace ve za půl miliardy korun. Žádost a samotnou přestavbu Písečtí směřují do období 2010 až 2013.

"Z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad bychom chtěli financovat novou městskou knihovnu za zhruba 120 milionů korun či rekonstrukci Divadla Fráni Šrámka, jež se pohybuje kolem 100 milionů korun," uvedla mluvčí písecké radnice Jindřiška Váverková.

I dvanáctitisícové Prachatice neponechávají nic náhodě. Připraveny mají několik projektů a letos za vypracování dalších dokumentů radnice zaplatí 1,2 milionu korun. "S penězi od EU chceme dotáhnout do konce komunitní a vzdělávací centrum, středisko zimních sportů Libín a léčebné centrum," řekl starosta Jan Bauer. Zároveň však radnice uvažuje i o menších "evropských" projektech, které by měly do šumavského města přilákat více turistů, například o založení vinice nebo probádání podzemních chodeb pod městem.

Největší záměry má zřejmě Jihočeský kraj, v jehož odborech se rodí desítky projektů. Hejtmanství počítá, že kromě peněz na opravy silnic či na přestavbu bývalého vojenského letiště v Plané na moderní terminál poputují evropské dotace i do zdravotnictví, sociální oblasti a školství. Do takzvaného Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, jež sdružuje Plzeňský kraj a Jihočeský kraj kraje, hodlá Evropská unie poslat do roku 2013 kolem 18 miliard korun.

"Zpracováváme nyní dvě databáze. Jedná se jak o přehled těch projektů, které navrhuje kraj a jeho organizace, tak i o projekty obcí, soukromých subjektů či neziskových organizací," uvedla mluvčí jihočeského krajského úřadu Maria Ptáčková.

Projekty shromažďují takzvaní manažeři území v 17 oblastech jižních Čech. Předpokládá se, že za každou oblast bude předloženo řádově 50 návrhů na projekty. Z databází pak vyplyne, kolik peněz bude celkem potřeba a jaké nápady by mohl kraj pomoci předfinancovat.