„V celém okrese prakticky není kam si jít zabruslit. Třeba hrbolaté pelhřimovské silnice jsou pořád plné aut, vúvahu připadá snad jenom vpozdních odpoledních hodinách průmyslová zóna Lhotka. Ale ani tam to není úplně ideální. Chtělo by to pořádnou cestu jenom pro nás, jaké mají jinde,“ shrnula sedmadvacetiletá Miroslava Kyselicová situaci vyznavače drandění na kolečkových bruslích.

Přinejmenším pro pelhřimovské nadšence máme dobrou zprávu, dost možná si zajezdí „na lepším“ ještě letos.

Pelhřimov myslí na okruhy

Představitelé radnice schválili záměr vybudovat síť cyklostezek. „Dosavadní cyklotrasy nic neřešily, rodinný výlet sdětmi i po málo používané silnici není nic bezpečného,“ odůvodnil místostarosta Bohumil Kovanda toto rozhodnutí.

První asfaltový pruh pozve sportovce i výletníky kvyjížďce nejpozději na podzim. „Cesta povede od autobusového nádraží směrem na Polní Dvůr a bude vyhovovat veškerým parametrům pro cyklostezku,“ doplnil Kovanda ohledně kroku za deset milionů korun.

Skrýšovskou cestou navíc projekt nekončí. Kromě jejího uvažovaného protažení až na Křemešník počítá generel i sdalším větvením cest. Radnice již nyní vykupuje pozemky pro stezku, která si to příští rok namíří přes městské Sady do Radětína, další povede na Starý Pelhřimov. Postupem času by se měly vytvořit určité okruhy, kterými se lidé vrátí zpátky do města. Samo se nabízí třeba právě propojení Starého Pelhřimova srybníkem Stráž.

Místo bruslí běžky

Zato humpolečtí bruslaři musí prozatím vzít zavděk pouze klidnějšími ulicemi města. Radnice se pro nejbližší období nechystá pořídit stezku podobnou těm pelhřimovským, přestože nápady by se našly. „V rámci mikroregionu jsme chtěli třeba položit cestu zHumpolce kMahlerovu rodnému domku vKalištích. Záměr neprošel především kvůli téměř nulové naději na zisk dotace,“ upřesnil místostarosta Roman Brzoň.

Zároveň neopomněl dodat, že místo cyklostezek se uvažuje o zřízení zimních tras pro běžkaře. „Dokonce jsme se již domluvili sodborníkem na jejich vytýčení. Letos však prakticky nebyl sníh,“ pokrčil Brzoň rameny.