„Tento bod jednání jsme schválili opravdu hladce. Ve městě se volá po posílení dohledu nad veřejným pořádkem již dlouho, na zřízení vlastní policie přitom nemáme dost peněz. Musíme však ještě počkat na rozhodnutí jihlavských radních,“ upozornil humpolecký starosta Jiří Kučera.
Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal při hlasování zvedne ruku pro spolupráci. „Návrh musí schválit celá rada, já bych ale byl pro. Nešlo by přece o žádné půjčování strážníků, ale o provedení některých služeb,“ pravil Vymazal.
Státní policisté by se za asistenci strážníků rovněž nezlobili. „Posily bychom tam uvítali. Humpolec leží u dálnice, naši policisté tam vyjíždějí k nehodám, zabývají se trestnou činností. Okrsek je navíc rozlehlý, nachází se tam spousta malých obcí,“ potvrdila policejní mluvčí Hana Kotková s tím, že patnáct policistů nemůže být najednou všude.
Ředitel jihlavských městských policistů se tváří na výpomoc Humpolci rozpačitě. „Některá statutární města si tuto službu pochvalují, třeba v Kladně s ní ale nemají dobré zkušenosti. Osobně z toho také nejsem nadšený, v Jihlavě máme práce s vandaly a výtržníky více než dost. Jestliže ale radní domluvu potvrdí, samozřejmě to budu respektovat,“ konstatoval Jan Frenc.
Pokud smlouva skutečně vstoupí s novým rokem v platnost, dvou až čtyřčlenné hlídky se objeví v humpoleckých ulicích jednou, dvakrát do měsíce. „V souladu se zněním smlouvy bychom zadali úkol, který strážníci provedou. Zatím jsme se bavili především o dohledu nad dodržováním veřejného pořádku. Pokud se ale spolupráce osvědčí, můžeme přidat třeba i požadavek na měření rychlosti,“ doplnil starosta Kučera.
To vše se podle něho radnici vyplatí. Náklady odhadl na 50 tisíc korun ročně, výnos z pokut si obě města rozdělí napůl.
Humpolec je vůbec prvním městem na Vysočině, které se o podobné spojení uchází. V sousedním kraji již využívá služeb strážníků z krajského města Heřmanův Městec na Chrudimsku. „Za půl roku spolupráce se zlepšila kázeň řidičů, snížila se četnost činů vandalů,“ pochvaloval si starosta města Aleš Jiroutek přítomnost pardubických městských strážníků.
„I my ale budeme bedlivě sledovat účinnost opatření,“ upozornil humpolecký Kučera.
Humpolečtí radní jednomyslně schválili návrh na podpis veřejnoprávní smlouvy o spolupráci s jihlavskou městskou policií.