Jenom Městské kulturní a informační středisko, které se stará o provoz kina, infocentra, knihovny a o muzejní sály, letos spotřebuje 6,6 milionů korun.

Uspěje téměř každý žadatel

Dalších přibližně 400 tisíc si mezi sebe rozdělí pořadatelé kulturních či společenských akcí. „Ročně přijmeme na sedmdesát přihlášek o grantovou podporu. Drtivá většina žadatelů uspěje, samozřejmě pokud splní pevně stanovené podmínky,“ uvedl humpolecký místostarosta Roman Brzoň.

Mezi sportovci dostává nejvíce peněz na provoz tělovýchovná jednota Jiskra. Organizace, která zastřešuje řadu oddílů, mezi nimi i hokejisty, národní házenkáře či atlety, má letos od města na provoz dva miliony korun.

Samostatný fotbalový klub může ročně počítat s 570 tisíci, pořadatelé Zlaté podkovy dostanou 110 tisíc korun. Dalších 600 tisíc padne jako příspěvek na provoz zimního stadionu. Sportovci si celkově přijdou na 3,5 milionu, tedy na polovinu částky určené pro kulturu.

„Tělovýchova ale zase vyžaduje znatelně vyšší investice. Jenom oprava vadného čerpadla na zimním stadionu stála 50 tisíc, dalších 170 tisíc zaplatíme za kompresory. A pokud uvažujeme o koupi nové rolby, bavíme se o dvou až třech milionech korun,“ připomněl Brzoň.

Být peníze, nápady by se našly

Hokejisté čekají na nový stroj jako na smilování. „Jiné cesty ani není. Stará rolba vloni nevyhověla emisní zkoušce. Zatím vybíráme, nejvíce se nám ale líbí kanadská rolba Zamboni na elektrický pohon,“ vysvětlil Jiří Hynek za společnost Zimní stadion.

Stranou větších investic nestojí ani kulturní odvětví. Třeba loňská úprava sklepních prostor knihovny na Dolním náměstí na volnočasové a vzdělávací středisko pro mládež stála městskou kasu také dva miliony.

„Máme v záloze spoustu nápadů, které bychom rádi uskutečnili. Nabízí se třeba úprava nevyužitého podkroví v knihovně, kde bychom chtěli vybudovat pořádné dětské oddělení. V muzeu chceme zřídit loutkařskou expozici. Stále je tu i otázka proměny Malé scény ve velký kulturní komplex,“ připomněla některé z návrhů vedoucí kulturního a informačního střediska Marcela Kubíčková.