Mezi ty humpolecké patří pozorování fauny i flóry. „Zaměříme se hlavně na hydrologii. Chceme porovnat tamní klima a ekosystém s tím naším,“ prohlásil Jiří Vinklář.

V zemi tisíce jezer si dopodrobna proklepnou hlavně složení vodstva. „Vždycky se hodí procvičit teorii přímo v přírodě. Cesta zabere dva dny, určitě to alebude stát zato,“ nepochyboval Jan Pospíšil.

Laškování humpoleckých gymnazistů se severskou myšlenkou začalo před osmi roky, kdy navázali spolupráci s jednou z norských škol. „První výjezd před čtyřmi roky se nám natolik zalíbil, že jsme se tam loni v září vypravili znovu,“ pověděla zástupkyně ředitele gymnázia Zita Vodová.

Mladí cestovatelé, kteří se mezitím byli podívat i ve Švédsku či v Litvě, dospěli k přesvědčení, že by nebylo od věci dokončit severoevropskou expedici cestou do Finska.

„Člověk tam pozná spoustu přírodních zajímavostí, které jinde nenajde,“ poznamenal přírodovědec Vinklář, kterého v Norsku uchvátily zejména ledovce a fjordy.

Studenty provede takřka nedotčenou finskou krajinou novinář a člen Severské společnosti Michal Stanovský. Výpravu doplní botanik z budějovické Jihočeské univerzity Petr Koutecký.

Cestovatelé mají předem jedinou jistotu. Žádný pětihvězdičkový hotel je ve Finsku nečeká.

„Máme zamluvený jeden kemp, jinak budeme nocovat přímo v národních parcích. Z předchozích cest jsme na to ostatně už zvyklí. Povezeme s sebou i kuchaře a proviant,“ neskrývala učitelka Vodová snahu o co nejpřísnější seškrtání na školské poměry astronomických nákladů.