„Už kolikrát se mi stalo, že dcerka odešla z houpačky jen kvůli starším dětem. Bála se jich. Když jsem je upozornila, že na atrakcích nemají co dělat, jen se mi vysmáli,“ zavzpomínala na ne zrovna příjemný zážitek maminka čtyřleté Janičky.

Hana Hunalová vzápětí dodala: „Přijeli jsme se synkem do Pelhřimova na nákupy a napadlo nás zajít i na hřiště. Moc se mi líbí prolézačky a skluzavky na historickém korábu, ale vadu na kráse má to, že omladina obsadí veškeré lavičky a maminky nebo babičky si nemají kde sednout.“

Problémem se zabývají

Město o využívání hřiště teenagery ví. Problém řeší ve spolupráci s Policií České republiky.

„Nedávno jsme vyvěsili cedule u kulturního domu Máj a u kina, že je na veřejných prostranstvích zakázán jakýkoliv sport. Jenže mladí si našli ke svým setkáním právě Děkanskou zahradu,“ přiblížil místostarosta Pelhřimova Tomáš Dufek s tím, že se mladí ve věku od dvanácti do osmnácti let v Děkanské zahradě schází i pod altánkem u druhého, staršího dětského kolotoče.

„Potíž je v tom, že na noc technické služby sice pravidelně zamykají dvě hlavní brány, ale vstup od nábytku je otevřen 24 hodin. Jsem tedy pro, aby klíče od této branky dostala policie,“ nastínil jedno z řešení místostarosta.

Kromě toho radní přišli s nápadem vyhlásit na místních základních a středních školách průzkum, který by jednoznačně ukázal, co mladým ve městě nejvíce chybí. „Rozhodně se nebudeme pouštět do projektu, který by ukázal, že pět procent dětí je pro zbudování víceúčelového hřiště, dalších pět pro to a tak dále. Vycházet budeme pouze z jednoznačného výsledku,“ zdůraznil Tomáš Dufek.

Hřiště jsou potřeba

Obnova dětského hřiště v Děkanské zahradě stála dvě stě tisíc korun. Nové dřevěné prvky z tvrdého akátového dřeva mají životnost padesát let.
V Pelhřimově si uvědomili, že se město problematikou dětských hřišť dlouhé roky vůbec nezbývalo.

Většina z nich přitom vznikala už od počátku sedmdesátých let minulého století, v době výstavby panelových sídlišť, tehdy plných rodin s malými dětmi.