Ovelké překvapení se postaral sám jediný možný zájemce, pražská společnostŠém. Ta totiž odstoupila od svého rozhodnutí zakoupit pozemek. „Už otom bylo řečeno dost,“ nechtěla se vyjádřit starostka Marie Hrnčířová.

Odstoupením brání starostku

Společnost provozující ozdravný resort svaté Kateřiny vysvětluje své rozhodnutí znechucením nad zbytečnou medializací celéakce.

„Jediným důvodem našeho zájmu ouvedený pozemek byla snaha uvést okolí kostelíka do hezkého stavu, který by odpovídal rekonstruovanému areálu svaté Kateřiny,“ vysvětlil votevřeném dopise majitel resortu Petr Zempliner.

„Odstupuji od koupě, abych zamezil dalšímu osočování některých členů zastupitelstva, především starostky Marie Hrnčířové a Martina Pavlíčka, a to ze strany médií a některých obyvatel,“ odůvodnil své rozhodnutí Zempliner.

Rozhodnutí či další strategie

Zrozhodnutí společnosti Šém jsou však rozpačití nejen počátečtí obyvatelé, ale itamní církev.

„Moc tomu nevěřím. Že by Šém tak velkoryse odstoupil? Spíše mám obavy, aby společnost jen nečekala, až se vše uklidní,“ pokýval hlavou farář Vendelín Zboroň, který spolu sbývalým zastupitelem Lubošem Rudišarem usiloval oponechání hřbitova vmajetkuměsta.

„Věřím, že máme sfirmou stejný cíl. Opravit a zkulturnit hřbitov ukostela. Jen se výrazně lišíme vcestě, jak toho cíle dosáhnout, a chceme zachovat hřbitov jako veřejný majetek,“ uvedl Rudišar.

Co bude se hřbitovem dál, je nyní na rozhodnutí rady a zastupitelstvaměs­ta. „Prodávat jej rozhodně nebudeme. Pochybuji, že po těchto událostech se někdo vůbec najde,“ připustila Marie Hrnčířová, starostka Počátek.

Pozemek však nezůstane ladem. „Pokusíme se najít optimální řešení pro obnovu zdi a okolí,“ shrnula starostka situaci.