Doslova povstání na vsi totiž vyvolal záměr počátecké radnice prodat nedaleký hřbitov. Přes protesty počáteckých obyvatel, církve, rodáků i pamětníků si město až zarputile trvá na svém. Bývalý hřbitov chce prodat současnému majiteli lázní, pražské společnosti ŠÉM.

 
„Nerozumím tomu. Jak mohou radní prodat dnes bohužel již bývalý hřbitov? Vážně si připadám jako ve zlém snu,“ kroutí nevěřícně hlavou bývalý zastupitel Luboš Rudišar.
 
„Hřbitov je prostě hřbitov. Jeho prodej je velice nehumánní,“ domnívá se také počátecký farář Vendelín Zboroň. Počátecká starostka však s prodejem nemá problém.
 
„Stav bývalého hřbitova je špatný, areál dlouho nikdo neudržoval. Pokud se najde podnikatel, který to místo opraví a zároveň zachová jeho pietní ráz, nevidím důvod, proč bychom nemohli tento pozemek prodat,“ zareagovala starostka Marie Hrnčířová.

Náhrobky stále stojí

Oponenti, kteří hřbitov brání, to však vidí jinak. Na pozemku, který dnes město vede jako zeleň, jsou stále náhrobky. Jeden z nich je z roku 1862 a patří Mathiasu Jaudlovi, který lázně vlastnil.
 
„Poslední ostatky sice byly na hřbitově uloženy v roce 1929, přesto by však toto místo mělo zůstat zachované jako hřbitov. Představa, že se tady stavební stroje rýpou v zemi, mě doslova děsí,“ poznamenal farář Zboroň.
 
„Vzhledem k tomu, že se tam nepohřbívá sedmdesát let, čitelný je tam jeden křížek a jeden pomníček a rovněž hroby postrádají označení, nedomnívám se, že je nutné zachovat tuto plochu navždy jako pohřebiště,“ podotkla Hrnčířová.
 
Nejde pouze o hřbitov. Na jeho pozemku stojí i kostelík svaté Kateřiny, který se nyní opravuje. Ten by prodej okolních pozemků od města naprosto odříznul.
 
„Víte, lidé sem chodí na procházky, na pikniky s dětmi i jen tak se pomodlit. Byla by věčná škoda o toto místo přijít. Počátky a svatá Kateřina k sobě patří stejně jako pravá a levá ruka,“ povzdechl si Vendelín Zboroň.