Přestože kvůli nebezpečným látkám, které obsahují, muselo být už tisíce dovezených výrobků staženo z trhu. Obchody s levnějšími hračkami žádná opatření proti nekvalitním výrobkům neprovedly.
 
„Myslím si, že je velký risk kupovat dítěti levné hračky. Ty sem míří z Číny často podivným způsobem. Na jeden dodací list přivezou takřka cokoliv,“ reagovala Dana Císařová, vedoucí pelhřimovské prodejny.
 
Prodavačka se také domnívá, že značně nedostatečná je především kontrola hraček ve vietnamských prodejnách.
 
Jak sdělila Blanka Kozubková z krajské hygienické stanice, kontrola hraček dovezených ze zemí třetího světa opravdu nedostačuje. „Nejedná se přitom jen o hračky. Jde i o výrobky pro děti do tří let, jako jsou botičky nebo oblečení,“ informovala Kozubková. Povinnost testovat tyto výrobky však mají dovozci.
 
Ona sama by rodičům doporučila, aby byli při výběru hraček obezřetní a věřili spíše tuzemským výrobkům. „Jsou sice dražší, ale vyšší cena je dána tím, že se ověřují suroviny i konečné výrobky,“ vysvětlila Blanka Kozubková.
 
„Většině nezáleží na kvalitě hraček. Když uvidí, že ve vedlejším obchodě je podobná hračka levnější, koupí ji tam a často pak spláčou nad výdělkem,“ povzdychla si Císařová.
 
Situace kolem prodeje závadných čínských hraček je o to komplikovanější, že vývoz z Číny tvoří až devadesát procent trhu s hračkami.
 
„Hračky dovezené z Číny jsou takřka všude. Proto radši synovi koupím autíčko dražší, ale vydrží mu několik let,“ podotkla Věra Petrušková, maminka čtyřletého Marečka.
 

Pokud jde o věhlasnější firmy, u nich se lidé bát nemusí

 
„Třeba Mattel si sám ihned nechal zkontrolovat své zboží. Atestace musí mít každá hračka. Navíc kvalitní hračky mají záruku i několik let a nikdy není problém rozbitou součástku objednat a vyměnit,“ uzavřela vedoucí prodavačka Císařová.