„Jedná se o společnou investiční akci města a kraje Vysočina. Už jsme otevírali obálky, takže už známe konkrétní cenové nabídky, kterých přišlo šest.
 
Náklady se tedy budou pohybovat někde mezi dvaceti a dvaadvaceti miliony korun,“ upřesnil starosta města Jaroslav Andrle s tím, že největší finanční zátěž pro město spočívá v rekonstrukci kanalizace.

Stromy musí pryč

„Rozpočtové náklady na toto spočítal projektant a činí dvanáct milionů korun. To je vlastně polovina našeho ročního rozpočtu, takže je jasné, že náš rozpočet by to neutáhl. Snažíme se tedy získat nějaké dotační prostředky. Nejdříve však musíme předložit pravomocné stavební povolení, které ještě nemáme,“ popsal Andrle.
 
Práce, které by měly začít v průběhu dubna příštího roku, přinesou kromě opravených komunikací i částečnou změnu vzhledu náměstí. Některé stromy, jež by mohly vadit při prováděných stavebních úpravách, budou muset pryč.
 
„Těch stromů je mi líto a myslím si, že už to nebude ono. Silnice jsou sice potřeba, ale doufám, že se vzhled parku a náměstí moc nezmění,“ řekl Josef Žák.

Řidiče čekají uzavírky ulic

„Všechno se podřizuje pouze dopravě, a to se mi moc nelíbí,“ podotkla Marie Vodičková. Podle starosty se ovšem obyvatelé nemusejí o zeleň ve svém městě obávat. „Samozřejmě plánujeme náhradní výsadbu zeleně, a počítáme s tím i v rozpočtu,“ uvedl Andrle. Celá akce bude podle něj nejen finančně, ale i provozně náročná.
 
„Rekonstruovat centrum v tomto rozsahu je komplikované, protože se tady nacházejí obchody, pošta, zdravotní středisko, takže provoz bude samozřejmě omezený. Na některých místech budou uzavřeny kompletně celé ulice. Až budeme znát konkrétního dodavatele, musí zpracovat program organizace výstavby, aby bylo jasné, kdy a kde nebude možné projet,“ dodal starosta závěrem.