Kraj Vysočina hodlá od Nového roku zrušit sídla lékařských pohotovostních služeb (LSPP), která dotovala a ordinace převést pod krajské nemocnice. Místo toho posílí Zdravotnickou záchrannou službu, která má ale dlouhodobý nedostatek lékařů.

Ordinace pohotovostí na Havlíčkobrodsku dlouhodobě provozovala soukromá firma Baukomplex. Nový model se praktickým lékařům, kteří na LSPP sloužili, nelíbí, a vydali proto jednotné prohlášení. Pod ním je podepsán jejich zástupce Jaroslav Pučalík, který je v současné době na dovolené.

„Nesouhlasíme s rozbitím plně funkčního systému LSPP,“ zdůrazňují praktičtí lékaři s tím, že pohotovostní služby pod nemocnicí sloužit nebudou. Prohlášení zaslali i vedení kraje Vysočina.

Podle náměstka hejtmana kraje Pavla Hájka je jasno: „Všech šestadvacet pracovišť lékařské pohotovosti bude zrušeno. Ti, kterým vyvstane potřeba hledat lékaře mimo ordinační hodiny, najdou pomoc v pěti krajských nemocnicích. Koncem června to zastupitelé odsouhlasili,“ připomíná Hájek.

Nemocnice chce ještě jednat

Veškerou péči o pacienty na pohotovosti by měla proto zajišťovat nemocnice. Otázkou je, zda bude mít na pokrytí služeb dostatek lékařů ve vlastních řadách i odpovídající finanční možnosti.

„Nemocnice Havlíčkův Brod chystá na září jednání s praktickými lékaři. Hlavním bodem bude zajištění lékařské služby první pomoci,“ informuje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Obavy má Chotěboř i Ledeč

Vážné obavy o budoucnost pohotovostní lékařské péče mají hlavně města Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, ale i další obce.

„Pohotovost v Chotěboři bychom rádi zachovali i za tu cenu, že její provoz budeme dotovat,“ nechává se slyšet starosta Malče Karel Musílek.

„Pro nás je to signál, abychom se sešli se zástupci kraje Vysočina a ostatními starosty. Chceme vědět, jak bude lékařská pohotovost pro obyvatele Havlíčkobrodska vlastně zajištěna a zda by krajští úředníci neměli svoje stanovisko přehodnotit,“ řekl starosta Chotěboře Tomáš Škaryd.

Zdůraznil, že nejde jen o Chotěboř, ale především o obce, kde je špatné dopravní spojení a nemocní se bez vlastního auta do havlíčkobrodské nemocnice nedostanou. Stejná situace je i na Ledečsku, sanitka trasu z Ledče do Havlíčkova Brodu za méně než půl hodiny neujede.