Na tratích mohli diváci sledovat i devítinásobnou mistryni světa Soňu Klikarovou či několikanásobného mistra Evropy Jiřího Suchého. Mezi psy soutěžila celá škála plemen, od evropských saňových po teriéra.

Kvůli horku byly letos tratě kratší než v předcházejících ročnících. První, tříkilometrová etapa vedla v sobotu polními a lesními cestami z Řídelova na lovecký hrad Roštejn. Při druhé - městské - mohli závodníky večer sledovat návštěvníci památkové zóny UNESCO. Startovali na náměstí Zachariáše z Hradce, jeli přes zámecký park a historickými uličkami zpět. Poslední disciplina - canicross - se tradičně odehrávala už za tmy, popsal soutěž hlavní pořadatel Zdeněk Posád.

Akce podle něj zůstává stále co nejotevřenější veřejnosti. "Nepožadujeme žádnou akreditaci nebo závodnickou licenci. Zúčastnit se může každý, kdo má zdravého, trošku ovladatelného psa, kterým má chuť běhat. Je to hlavně o partě, která se tady sejde mimo závodnickou sezonu a také o dobrovolnících ze skauta či kynologie, kteří ji pomáhají zorganizovat," řekl Posád ČTK.

To potvrdila i mistryně Soňa Klikarová: "Jezdím sem ráda, je tu krásná atmosféra, krásné město a okolí. Všichni jsou po dlouhé pauze natěšení, aby znovu poměřili síly svých psů," řekla ČTK. Ti Hafana prožívají stejně jako mistrovské klání, což potvrdil její saňový pes Zoom, když se vrhl na maličkého teriéra.

Klikarová a její psi mají devět titulů mistrů světa, z toho pět v canicrossu, dva v bikejeringu a jeden ve skijeringu. Ani ostatní čeští závodníci se ve světovém poli neztrácejí. "Není žádná kategorie, kde bychom nebodovali," konstatovala.