„Tento program pro všechny lidi pořádáme již jedenáctým rokem. Akcí chceme nastolit tu pravou vánoční náladu. Jistě k ní přispěje setkání se známými tvářemi nebo zpívání koled,“ hodnotil Miroslav Marek z pořadatelské Agentury Dobrý den.

Lilo se olovo či paličkovalo

Celá sobota patřila koledám, pohádkám či tradičním řemeslům, kde nechyběl například kovář či půvabná paličkářka. Na řadu přišlo i odlévání olova. „Olovo nahradil cín, který vytvoří ten samý efekt. A navíc si každý může odlít svůj vlastní tvar přesně podle tradice přes klíčovou dírku,“ vysvětlil Miroslav Marek.
 
Nechyběl ani živý betlém v podání pelhřimovského DDM a základní umělecké školy. O jednu z hlavních rolí se postaral i velbloud, na kterém se mohli povozit i děti.
 
„Letošní živý betlém byl zase úplně jiný, než před rokem, krásně to děti sehrály,“ pochválila představení Karla Hartlová z Pelhřimova, která se na náměstí přišla podívat s vnučkou. Zároveň neskrývala nadšení nad množstvím lidí, kteří si jako ona udělali čas v předvánočním shonu a vyrazili na náměstí.
 
Nejen že celý den od stánku Adélky, pelhřimovské pekárny, voněla čerstvě pečená vánočka, ale navíc po šestnácté hodině návštěvníci mohli spatřit vánočku, jaká není každý den k vidění. Takřka čtyřmetrovou dobrotu, vhodnou pro stůl obra Goliáše, peče Adélka již od roku 1998. Tehdy měřila čtyři a půl metru a vysoká byla více jak pětadvacet centimetrů.
 

Gejzír na závěr

Petr Fiedor přivezl do Pelhřimova obří pyrotechnickou lahůdku. Ta vytvořila nad hlavami lidí takřka třicetimetrový světelný gejzír. Ten se stal pomyslnou tečkou za Vánocemi na radnici.