Teplé letní dny lákají k posezení venku. Hosté si sem zajdou na kávu nebo jen tak posedět se známými. V Pelhřimově mají na výběr hned z několika takových podniků.

Jenom na náměstí jsou v provozu tři zahrádky. Ty se těší velké oblibě, protože návštěvníci se mohou kochat pohledem na náměstí, ale také odsud sledovat veškeré dění.

„Zahrádky jsou rozhodně dobrý nápad. Chodím sem ráda, většinou si tu posedíme s přítelkyněmi a dáme si kafíčko. A také aspoň vidím známé lidi, když jdou třeba přes náměstí,“ pochvalovala si jedna z návštěvnic letního zařízení Bohumila Březinová.

Kočárky nevadí

Také pro maminky s kočárky je venkovní posezení výhodou. Děti nemusí být v zakouřeném prostředí a kočárek za plotem zahrádky nikomu nepřekáží.

„Dovnitř do restaurace bych dítě asi nevzala. Je tam plno kouře a hluk. Ale tady venku se nám líbí,“ zhodnotila maminka Irena Kolmanová, ale hned dodala, že zahrádek by mohlo být klidně více, protože jsou často plné a už si není kam sednout.

To by vzhledem k poptávce nemusel být takový problém. Vše ale záleží na provozovateli nebo majiteli restaurace, zda se rozhodne do zahrádky investovat.

Město prostory na pronájem zahrádek nezpoplatňuje, jediným výdajem je správní poplatek odboru dopravy.

Jak uvedl Miloslav David z pelhřimovského městského úřadu, poplatek činí 500 korun na půl roku. Placení nájmu za metry čtvereční v současné době nehrozí.

Vandalismus majitele netrápí

Veškeré vybavení a nábytek se z předzahrádek na noc pro jistotu uklízí. Majitelé se totiž obávají případných vandalů nebo zlodějů. S většími výtržnostmi se však dosud naštěstí nesetkali.

„Nemůžu sice říct, že by se nám tu někdo pokoušel krást, ale jistota je přece jenom jistota. Nábytek sklízíme hlavně kvůli špatnému počasí. Jinak na noc zajišťujeme všechno řetězem,“ usmál se Ivan Kubát, který je číšníkem v kavárně Atelier.