„Ztráty jsou o něco menší, než jsme odhadovali minulý týden. Na Pelhřimovsku jsme ztratili tři a půl tisíce kubíků dřeva. Ročně vytěžíme na šestnáct set kubíků,“ uvedl jednatel pelhřimovské městské správy lesů František Kučera.

Co nejrychlejší odklizení dřeva

Několikanásobně byla roční těžba překonána u obce Želiv. V tamních lesích padlo na deset a půl tisíce kubíků.

Podobně skončilo sčítání škod i na Žirovnicku. „Naši lesníci odhadli sedm a půl tisíce kubíků padlého dřeva,“ uvedl starosta Žirovnice František Plešák. Z lesů v nejvíce postižených oblastech se nyní ozývají motorové pily a těžká technika. Lesníci chtějí z lesů dřevo co nejrychleji odklidit.

Vyvstává ale otázka, jak se s padlými stromy naloží. Předpokládá se, že cena dřeva za metr krychlový výrazně klesne. „Dřevo, které máme nasmlouvané na první kvartál, prodáme. Nevíme ale, jak to bude od prvního dubna, kdy začne kvartál druhý,“ uvedl hajný žirovnických lesů Zdeněk Kučera. „Trh je v současnosti přesycen a po dřevu není takový hlad . Na tom se podepsal i fakt, že před čtrnácti dny padlo obrovské množství stromů v sousedním Rakousku.

Zatím není jasné, o kolik přesně cena za dřevo klesne. Předpokládáme ale, že by to mohlo být až o tři sta korun za metr krychlový,“ informoval František Kučera.