Sčítání škod ještě nekončí

Jen na Pelhřimovsku během prvního dne řádění Emmy vyjížděli hasiči k 54 případům spadlých stromů, poškozených střech nebo drátů elektrického vedení.

„Za celý uplynulý víkend jednotky zasahovaly celkem sedmdesátkrát. Z toho se v 68 případech jednalo o odstraňování následků větru,“ popsal ředitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner.

Vůbec nejvíce práce se sčítáním škod měli včera lesníci. Podle ředitele pelhřimovských Městských lesů Františka Kučery však jejich práce ještě zdaleka neskončila.

„Včera nám situaci značně zkomplikoval déšť, takže samotné odklízení spadaných stromů bylo na některých místech problematické. Odhadem bych řekl, že byly poškozeny čtyři tisíce kubíků dřeva,“ uvedl Kučera s tím, že nejzasaženější lokalitou byla oblast okolo Žirova.

„Tam bylo poničeno několik set metrů krychlových dřeva,“ doplnil Kučera.

Víkendová smršť lámala stromy a brala střechy

Na kusy rozbité náhrobky a na nich padlé kmeny letitých stromů, tak vypadal obrázek počáteckého hřbitova po sobotním řádění vichřice Emma.

„Je to neštěstí. Naše rodinná hrobka je úplně zničená,“ bědoval starší pán na počáteckém hřbitově. Žulový náhrobek se jmény jeho zesnulých blízkých ležel rozdrcený pod vahou obrovského kmenu. „Nevíme přesně, kolik náhrobků bylo na hřbitově poničeno. Škody budou zřejmě veliké. Jasno budeme mít nejspíše ale až zítra po poradě,“ uvedla starostka Počátek Marie Hrnčířová.

Hotel bez střechy

O síle sobotního vichru se přesvědčili o nocležnící v žirovnickém hotelu Perla. Jeho plechovou střechu odnesla Emma jako papír.

„Déšť prosakuje do hotelu. Ubytované jsme naštěstí vystěhovat nemuseli. Mezi střechou a pokoji je mezipatro. Čekáme na stanovisko likvidátora z pojišťovny,“ řekl majitel hotelu Jaroslav Komín.

Cesta mezi Žirovnicí a Ctiboří byla kvůli padlým stromům neprůjezdná ještě včera. „Děláme tady od rána. V životě jsem neviděl takovou pohromu. Jen na silnici leží odhadem přes dvě stě kubíků dřeva. V lese je dalších šest set,“ uvedl jeden z lesníků, který odstraňoval polomy s tím, že přednostně rozřezávají stromy blokující silnici.

Vichřice Emma se opřela i o les u stráně, která obklopuje údolí říčky Žirovnice. Padlé stromy zatarasily tok a voda se vylila z břehů.

Lukáš Pihávek, Petra Nováková