„Humpolec leží u dálnice. Je jasné, že kamionům se ve městě nevyhneme. V naší vilové čtvrti ale nemá těžká doprava co pohledávat. Upozorňujeme na to už roky, a nikdo s tím nic nedělá,“ pravila rozčileně Iva Svobodová, hlavní iniciátorka petice za odklon dopravy z Panského vrchu.

Humpolečtí představitelé, kteří přijdou v pondělí odpoledne rozebírat otázku dopravy v rámci Dne s Deníkem na Horním náměstí, situaci až tak vyhroceně nevidí.

„Se spediční firmou jsme ve spojení. Pro začátek alespoň přestala na Panském vrchu provozovat čerpací stanici, navíc se snaží areál vyklidit,“ podotkl starosta Jiří Kučera.

Den s Deníkem u vás - letos na dvou místech okresu:

12. května - Humpolec - 20. května - Pelhřimov

Firma Interexpres si vyhlédla pozemek v Lužické ulici, tam však neuspěla. Proti celodennímu pendlování kamionů se vzbouřili pro změnu tamní obyvatelé.

Zapravdu jim dal i hygienik, stavební úřad koncem ledna tedy výstavbu parkoviště a čerpací stanice nepovolil. Kamiony překážejí i v dalších humpoleckých ulicích blíže dálnici. „Slepou Pelhřimovskou ulici jsme nechali osadit panelovými zábranami. Nechali jsme zpracovat projekt, který by tamní situaci vyřešil jednou provždy. Ve Lnářské by mohlo pomoci vyvýšení chodníků,“ naznačil Kučera.

Zvykové právo nelze vymáhat

Stěžují si ale také řidiči osobních aut, kteří těžko hledají volné místo při parkování na sídlišti. Řada z nich navíc našla za stěračem pokutový bloček za špatné parkování v ulici Na Rybníčku, kde platí zákaz stání. „Parkovalo se tu vždycky a nikomu to nevadilo,“ namítali někteří.

Podle velitele uniformovaných policistů na Pelhřimovsku Martina Součka nemají motoristé jediný důvod ke stížnostem. „Termín zvykové právo vůbec neznám. To, že jsme si dříve parkování na humpoleckém sídlišti tolik nevšímali, už neplatí. Předpisy se musí dodržovat všude,“ zdůraznil Souček.

Jak doplnil starosta Kučera, k uklidnění situace v ulici Na Rybníčku by mělo pomoci její zjednosměrnění.