„Tento dort pochází z roku 1880. Jeho vnitřní jádro tvoří karton. Ten obaluje piškotové těsto. A na něm jsou ozdoby z obarveného cukru,“ popsal ředitel muzea Ondřej Hájek.
 
Během mnoha let došlo k několikanásobné rekrystalizaci cukru a dalších látek, z nichž jsou korpus a ozdoby vyrobeny. Potřeboval by proto nutnou renovaci.

Všichni jsou zatím bezradní

„S restaurováním dortu si však zatím nikdo neví rady. Oslovení odborníci se shodli na tom, že je napaden plísněmi a jakýmsi hmyzem. Stále se snažíme najít někoho, kdo by nám se záchranou dortu pomohl. Už se ale obáváme, že odborník, který by vymyslel technologii bezpečného restaurování a konzervace dortu v České republice není,“ pokračoval Hájek.
 
Podle informací muzea je pelhřimovský dort nejstarším ve střední Evropě.
 
„Je pozoruhodné, že něco, co naši kolegové upekli v devatenáctém století vydrželo až do dneška. Nevím sice, jak je to možné, ale je to tak,” usmál se Stanislav Musil, jednatel Svazu pekařů a cukrářů.
 
Staletý zákusek zatím přežívá ve speciální klimatizované vitríně.

Důkladná dokumentace

„Nedá se přesně odhadnout, jakou dobu ještě vydrží v současném stavu. Každý historický předmět se jednoho dne dostane na hranici své životnosti.
 
Pokud nevíme, jak jeho zánik oddálit, bude k němu muset dříve či později dojít. Budeme se ale snažit dort udržet při životě, co nejdéle to půjde,” nastínil ředitel Hájek osud dortu, pokud se nenajde způsob jeho záchrany.
 
„Naším cílem je dort důkladně zdokumentovat, aby alespoň takto zůstal uchován pro další generace, pokud by fyzicky zanikl,” dodal Ondřej Hájek.
 
Dortu drží palce i Stanislav Musil.
 
„Byla by škoda, kdyby se nenašel nikdo, kdo by ho zrestauroval. Je už sice nepoživatelný, ale patří mezi opravdové cukrářské unikáty,” uzavřel Stanislav Musil.