Jen v autoškole Jana Chalupy jich bylo o uplynulém víkendu osmdesát. Důvodem jsou dopravně psychologická vyšetření. Ta totiž měli řidiči mít splněna už do konce minulého roku.
 
Zákon 361 z roku 2000, který tuto povinnost ukládá, ovšem slíbil zrušit nově nastupující ministr dopravy Aleš Řebíček. Toho se mnoho autodopravců chytlo a své řidiče k psychotestům neposlali. Teď jim hrozí pokuty.
 
„Dopravci zjišťují až nyní, že zákon zrušen nebyl. Snaží se to dohnat teď, kdy už je vlastně pozdě,“ uvedl majitel autoškoly Jan Chalupa.

Nebrali ohled na ministra

 
Mezi řidiče, kteří se podrobili psychotestům až tento víkend, patřil i Lukáš Jílek. „Jezdím s kamionem mezinárodní dopravu, i když psychotesty nemám. Musím se řídit podle zaměstnavatele, nemám moc na výběr,“ povzdychl si.
 
„Já jsem na výkřiky nového ministra nereagoval a raději si psychotesty udělal už minulý rok,“ řekl soukromý autodopravce Pavel Kameš. „Je ale nefér, že své sliby nesplnil. Spousta kluků, se kterými se potkávám na parkovištích, to teď dohání,“ doplnil Kameš. Někteří řidiči považují psychotesty za zbytečné. „Stojí to akorát peníze a zbytečné starosti. Jinde v Evropě žádné psychotesty nemají,“ tvrdil řidič Roman Petrík.
 
„Naši řidiči jsou například vůči německým kamioňákům v nevýhodě. Ti psychotesty dělat nemusejí, a přesto se po našich silnicích prohánějí, aniž by jim hrozily sankce,“ informoval Jan Chalupa.
 
Podle pelhřimovského psychiatra Maxe Kašparů jsou ale dopravně psychiatrická vyšetření důležitá a mohla by být i častější.
 
„Například u řidičů autobusů, kteří mohou ohrozit život mnoha cestujících, to považuji za holou nutnost,“ upozornil Kašparů. Hříšníkovi, který psychotesty nemá, pokuta od policie nehrozí. Policista totiž nemá oprávnění zjišťovat, zda součástí jeho řidičské způsobilosti jsou i ony povinné psychotesty.

Zamotaný kruh

V této oblasti má pravomoci jedině inspektorát práce. Ten ale řidiče na rozdíl od policistů na silnicích nestaví.
 
„To, jestli řidiči psychotesty mají, zjistíme pouze namátkovou kontrolou, a to přímo u jeho zaměstnavatele,“ uvedl vrchní inspektor pro Jihočeský kraj a Vysočinu Vladimír Toman.
 
Dopravně psychologické testy budou autoškoly na Pelhřimovsku poskytovat do té doby, dokud o ně bude zájem.