Volná místa pro seniory nejsou a zájemci na ně musí čekat dlouhou dobu.

Někteří si pro jistotu zažádají o místo i několik let dopředu, ačkoliv do domova zatím nemíří. V budoucnu by se tam totiž už nemuseli dostat.

Čekatelů přibývá

Jak řekla vedoucí odboru sociální péče Jana Sládková, v Pelhřimově domov důchodců citelně chybí. Nyní se sice začíná stavět, než však bude funkční, musí se senioři obracet jinam.

Do Humpolce přišlo jenom za letošní rok na padesát žádostí. „Volné místo přitom momentálně není žádné. Mimo letošní žádající čekají na umístění i ti z minulých let,“ konstatoval ředitel humpoleckého domova důchodců Milan Cihlář.

Po finanční stránce vyjde celkový měsíční poplatek v humpoleckém domově na 6600 až 7560 korun. K tomu se ještě musí připočítat příspěvek na přiznanou péči.

Jak dále podotkl Cihlář, zájem o ubytování mají lidé z okolí, ale i Prahy, kde je situace přímo beznadějná.

Stejný problém se týká i domů s pečovatelskou službou. V pelhřimovském Zámečku bydlí v současnosti 37 klientů a další mají smůlu.

„K nám chtějí spíše samostatnější lidé. Na rozdíl od domova totiž nemáme zdravotnický personál čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlila vedoucí domu s pečovatelskou službou Blanka Zemanová.

Terénní služba

Dlouhodobí čekatelé se však mohou obrátit také na pečovatelskou službu.

Například Farní charita v Kamenici nad Lipou zajišťuje terénní pečovatelskou službu, která je určena seniorům, nemocným a zdravotně postiženým.
Uživatelům poskytují takovou podporu, aby mohli zůstat co nejdéle ve svém vlastním přirozeném prostředí.