Přestože podle lékařů v Pelhřimově lidé s placením poplatků problém nemají, pohledávky za první čtvrtletí v pelhřimovské nemocnici dosahují částky dvaatřicet tisíc korun.

„Celkem se na poplatcích vybraly dva miliony 42 tisíc korun. Vzhledem k tomu se nejedná o žádný závratný dluh. Kromě toho číslo není konečné a je velmi pohyblivé. Někdy se totiž stane, že pacient nezaplatí na místě, ale částku uhradí na účet v osmidenní lhůtě, na kterou má ze zákona nárok,“ informoval vedoucí ekonomického odboru pelhřimovské nemocnice Oldřich Městka.

Opravdovým dlužníkem se tedy stane až po uplynutí této zákonné doby. I k takovým lidem je ale vedení nemocnice zatím shovívavé.

„Pokud platba přijde se zpožděním například jednoho nebo dvou dnů, dá se říci, že to nevadí. Pokud by se ale jednalo o delší prodlevu, pošleme upomínku, a kdyby ani na ni pacient nezareagoval, věc bychom museli řešit právní cestou,“ uvedla Jana Horáková, vedoucí kanceláře ředitele.

Jak ovšem dodala, k těmto opatřením vedení nemocnice zatím přistupovat v žádném z případů nemuselo.

„Hospitalizace u nás většinou nejsou příliš dlouhé, takže ani částky, které mají pacienti platit, nejsou tak vysoké, aby na to někdo neměl,“ upozornila Horáková. Problém s výší platby by ale mohl nastat u lidí, kteří leží například na oddělení doléčovací péče, kde mohou být hospitalizováni třeba i tři měsíce.

„Snažíme se jim vyjít vstříc a na poplatky upozorňujeme včas, třeba i rodinné příslušníky. Kromě toho se peníze vybírají vždy na konci měsíce, takže konečná částka se rozloží a lidé nemusejí vydat najednou tak vysokou sumu,“ upřesnila Jana Horáková.