Dnes pro ně její tým připravuje další nabídku aktivit, které by přispěly k jejich sblížení. Jednat o nich budou společně příští týden.

Zdůraznila, že prioritou jejího oddělení dosud byla právní ochrana obou dětí. "Nešlo o to dohodnout pouze setkání obou rodin. Nejdříve se muselo analyzovat, kdo všechno připadá v úvahu, zajistit testy DNA a tak dále. Práce to byla náročná a myslím, že jsme ji ve spolupráci s dalšími institucemi zvládli v maximálně krátkém čase," řekla.

Takové věci nejde dělat s médii za zády, proto se úřad v zájmu dětí snažil věc utajit, dodala. "Cílem bylo, aby se děti dostaly co nejdříve ke svým biologickým rodičům. Prozatímním závěrem práce bylo čtvrteční setkání rodičů, na kterém se shodli na výměně dětí," uzavřela. Bližší podrobnosti odmítla sdělit.

Podle náměstka hejtmana Pavla Hájka úřad v pondělí posílá do nemocnice kontrolu. Zaměří se především na prověrku dokumentace na gynekologicko porodnickém oddělení. Vedení nemocnice po zjištění záměny novorozenců ihned zvýšilo dohled nad pracovními postupy. Ředitel s primářem pátrají, za jakých okolností a kde mohlo k záměně dojít. "Neradi bychom někoho unáhleně obvinili," vysvětlil. Kraj do zvýšení bezpečnosti po kauze heparinových vražd investoval letos sedm milionů. Nařídil akreditaci ve všech pěti nemocnicích. Ta by měla odhalit nedostatky ve zdravotní péči a zajistit jejich nápravu.

Záměnu dvou dětí odhalil žďárský soud v rámci občansko právního sporu o otcovství Libora Broži a Jaroslavy Trojanové z Jabloňova na Žďársku. Soud si v rámci případu vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem, tedy i druhému manželskému páru z Přibyslavic na Třebíčsku.

Záměnou dětí v porodnici se od úterý zabývají i třebíčští kriminalisté. Žalobce jim poslal trestní oznámení nemocnice na neznámého pachatele. Pokud zjistí, že záměna dětí byla úmyslná, bude se jí zabývat soud. V opačném případě se nebude jednat o trestný čin. Mluvčí rodičů z Jabloňova již dříve avizoval, že se budou po nemocnici dožadovat finanční satisfakce.