Obavy obchodníků se mísí s očekáváním zákazníků. Tyto pocity přivítají v Humpolci další supermarket.
 
Po Bille, Penny marketu a Lidlu zaplní regály v právě dokončované budově v Pražské ulici Plus Discount. Představitelé společnosti datum otevření zatím tají, humpolečtí obchodníci však kvůli tomuto dni špatně spí již nyní.
 
Vůbec nejhorší náladu mají při vyřčení slůvka supermarket majitelé potravinářských obchůdků.
 
„Tržby rapidně poklesly při otevření každého diskontu. Už teď to máme každý měsíc jen tak tak. Marketů je tu opravdu až příliš,“ zamračil se majitel koloniálu Růže Miroslav Fork.
 
Ten by dokázal vyjmenovat nejméně pět podobných živnostníků, kterým nerovná cenová válka s obchodními řetězci již srazila vaz.
 
Trochu méně nahnáno mají zelináři. „Odliv zákazníků míváme v prvním týdnu. To každý spěchá do nového marketu ze zvědavosti. Lidé se k nám ale poté vrací. A tentokrát tomu snad nebude jinak,“ řekla Petra Rokoská z prodejny Ovoce zelenina Bartoň v centru Humpolce.
 
Pro jistotu ale zaklepala pověrčivě na dřevěný pult. Prosby obchodníků ohledně regulace počtu supermarketů, namířené na humpolecké radní, vyznívají do ztracena.
 
„Firma staví diskont na soukromém pozemku, proti tomu nic nezmůžeme. Připomínku mohou vznést kolegové ze stavebního odboru při udělování povolení. Žádný nesoulad se tam ale nevyskytl,“ konstatoval místostarosta Roman Brzoň.
 
Oslovení lidé mají pro stesky majitelů obchůdků pochopení. Zazněl dokonce výraz „přesupermarketováno“. Jako zákazníci se ale vesměs na market Plus těší.

Lítost i očekávání

„Proč kupovat třeba plísňový sýr za 28 korun, když ten samý mohu mít za sedmnáct,“ zdůraznil Jan Vlastník asi největší lákadlo. František Motyčka vyzdvihl celotýdenní otevírací dobu. „Ve městě si v neděli dopoledne nic nekoupím,“ připomněl.
 
„V supermarketech nakupuji ráda, kvůli každé drobnosti tam zase ale nechodím. Maloobchodníci by to měli ustát,“ vyjádřila přání Jaroslava Kotrbáčková.
 
Živnostníkům zbývá jediná protizbraň. „Snažíme se vyjít zákazníkům ve všem vstříc,“ poukázal Fork na důraz na úslužnost prodavaček. „Těžko ale říci, jestli to bude na přežití stačit,“ uzavřel.