Školou povinné děti si s tabákem opravdu tykají. Podle průzkumu, který mezi sebou provedli v rámci protikuřáckého projektu žáci pelhřimovské Základní školy Komenského, mají zkušenost s cigaretou téměř dvě třetiny šesťáků.

Devětatřicet procent deváťáků holduje tomuto zlozvyku pravidelně, patnáct procent dokonce vytáhne více než pět kousků denně. To vše většinou bez vědomí rodičů.

„Tato čísla jsou skutečně hrůzostrašná. Ostatně i o nějakých deset procent nižší celostátní průměr nutí k zamyšlení,“ pravil plicní lékař Tomáš Drasnar, který v rámci pelhřimovského projektu vedl přednášku o dopadech kouření na mladý organismus.

Vysoké riziko neplodnosti, zhoršení kvality kůže i vlasů, prokazatelné snížení inteligenčního kvocientu, v neposlední řadě i nástup civilizačních chorob.

Ani tyto hrozby mladé kuřáky od cigarety často nedokáží odehnat. Přináší je možná i desetiletí vzdálená budoucnost, kterou dnešní teenageři příliš neřeší.

Je jiná, nekouří

Čestné výjimky se najdou, ale dvakrát mnoho jich není. „Vím, že je to hnus. Zkracuje to život. Už jsem s tím seknul,“ červenal se třináctiletý mladík ze ZŠ Komenského.

Jeho o rok mladší spolužák dokonce vyzkoušel i silnější kalibr než „pouhý“ tabák. „Bylo to fajn, chutnalo mi to. Ale nejedu v tom. A i s tím kouřením brzy přestanu,“ dušoval se klučina.

Tereza Prokešová, které kouření nic neříká, je ve své třídě v menšině. „Tak jsem jiná, no a co. Viděla jsem, jak tohle svinstvo zkoušejí na zvířatech. Všechno mít fakt nemusím,“ řekla znechuceně.

Učitelé si uvědomují vážnost situace stejně jako omezenou moc na tom cokoliv změnit. „Přímo ve škole, třeba na záchodcích, si nikdo kouřit nedovolí. Občas chytneme někoho před školou. Takových případů ale řešíme nejvýše pět ročně. To, co žáci vyvádí ve svém volném čase, těžko můžeme ovlivnit,“ podotkl ředitel ZŠ Komenského Martin Skořepa.

„Snažíme se působit na děti výchovně. Projekty jako tento ale mají smysl jedině v případě, že jej podpoří i rodiče,“ připomněla zástupkyně ředitele Iva Irová, která se na projektu rozvedeném do posledního detailu spolupodílela.

Kluci a holky si dokonce sami spočítali, že jedna krabička cigaret denně je bude stát ročně více než dvacet tisíc korun. Na internetu si našli odstrašující snímek plic napadených rakovinou. Tím vším pak žáci „vyzdobili“ školní chodby.

Roli hraje také nevšímavost okolí

Větší či menší nesnáze s mladými kuřáky neskrývají ani učitelé dalších pelhřimovských škol. Luděk Charouzek ze ZŠ Na Pražské označil čísla z průzkumu v Komenského ulici za přibližně srovnatelná s poměry v ostatních pelhřimovských školách.

„Vinu bych ale rozhodně neházel pouze na rodiče. Je to i o všímavosti a působení nás, prostých občanů. Zrovna včera večer jsem chytil na našem školním hřišti několik vykuřujících výtečníků. Mohu je ubezpečit, že půjdu až do důsledků. Nad takovými věcmi přece nelze jen tak mávnout rukou,“ upozornil Charouzek.