Sportoviště snad svýjimkou plaveckého bazénu mají zpohledu rekreačních sportovců drobnou nevýhodu – zámek, který co chvíli visí na vratech. Kluci musí vzít zavděk prašným hřištěm u volejbalových kurtů a ani tam pokaždé nepochodí.

Hřiště jen jako okrasa

„Hráli jsme chvilku, pak za námi přišel trenér hokejistů, že tam mají trénink, a museli jsme se pakovat. Přitom nemáme kam jinam jít,“ pokrčil rameny fotbalový nadšenec Lukáš Morava. Podobnou zkušenost utržil i Martin Gebarovský. „Na pískovém hřišti se nechytáme, je pořád plné. Ztěch školních nás pro změnu všude vyhazují.“ Oba přitom poukazují na nepříliš vytížený umělý trávník Za Kalvárií. „Umělka je super. Jenom jeden den vtýdnu pro obyčejné lidi ale nestačí. Kdyby se tam po zbylé dny alespoň trénovalo. Hřiště ale zůstává uzavřené a prázdné,“ zavrtěli letošní maturanti nechápavě hlavou.

Prázdných hřišť si povšimli i představitelé města. „Zrovna se zamýšlíme nad změnou režimu některých sportovišť. Přijde nám škoda, že většina znich zeje prázdnotou. Vyvoláme jednání stechnickými službami i oddíly, které si sportoviště pronajímají,“ dotkl se místostarosta Tomáš Dufek tématu, které se stane hlavním bodem odpoledního programu Dne sDeníkem na Masarykově náměstí.

Jinde to jde

Možnosti na plnohodnotnější využití zejména výstavního hřiště Za Kalvárií lze odvodit ze zvyklostí vokolních městech. „Třeba ve Žďáře nad Sázavou má svýjimkou předem rozepsaných tréninků volný přístup do areálu každý. Jen se ohlásí správci a jde si třeba zaběhat. Parta si dokonce může za symbolický poplatek zamluvit část hřiště na fotbálek, pak po sobě jen uklidí branky. Když to funguje jinde, proč by to nešlo i u nás,“ navrhl dlouholetý trenér Zdeněk Štěpánek.

Dufek podobné náměty vítá. „Tento model vypadá docela rozumně. Pokud na hřišti skutečně je volno, nevidím jediný důvod, proč by se tam nemělo chodit,“ tvrdil místostarosta. Ten si vzimě povšiml i prořídlého rozpisu veřejného bruslení. „Pokusíme se dojednat pravidelnější termíny,“ přislíbil. Předseda hokejového oddílu Michal Vilímek to vidí podobně. „Je třeba si uvědomit, že kluziště není nafukovací, vloni jsme navíc měli všechny mládežníky vligových soutěžích. Pro novou sezonu se ale snad nějaké místečko navíc najde,“ přislíbil.

Mezi další řešení patří také výstavba hřiště čistě pro veřejnost, o němž se na radnici mluví již vkonkrétní rovině. „Asi nejvíce se nám zamlouvá opuštěné hřiště vPražské ulici pod rybníkem Moučka,“ poznamenal Tomáš Dufek. Tento počin ale připadá vúvahu ve dvouletém horizontu.