„Každý zájemce musí nejprve navštívit svého praktického lékaře. Od něj k nám na transfuzní stanici přinese potvrzení o zdravotním stavu a domluví si termín prvního odběru,“ poradila lékařka Michaela Harudová z transfuzního a hematologického oddělení nemocnice Pelhřimov, jak podniknout první krok k darování krve.

Dárcovství jako samozřejmost

Před každým odběrem podstoupí všichni dárci důkladné vyšetření. „Nejprve se odebere krevní obraz. Z něj se zjistí případná onemocnění jako žloutenka, syfilis nebo AIDS. Provede se i měření krevního tlaku a tělesné teploty a test na jaterní enzymy.

Dárce vyplní dotazník týkající se jeho zdravotního stavu. Potom ho vyšetří lékař. Pokud je dotyčný způsobilý, následuje samotný odběr,“ popsala transfuzní lékařka Harudová.

Dárce by den před odběrem neměl jíst tučná jídla a pít alkoholické nápoje. Po odběru každý dostane občerstvení v podobě kávy nebo čaje a ještě nějaký čas na transfuzní stanici zůstává, aby se vyloučily případné komplikace. V den odběru by dárce už neměl chodit do práce.

„Darovat krev je podle mě úplně přirozené. Myslím, že všichni zdraví lidé by měli chodit na odběr,“ řekl jeden z dárců Martin Rynda s tím, že mu i v zaměstnání vycházejí maximálně vstříc. „Na odběry chodí i moje rodina a kolegové z práce. Člověk nikdy neví, kdy bude krev sám potřebovat,“ připojila další dárkyně Věra Hlináková.

V pelhřimovské stanici každou středu provedou čtyřicet až padesát odběrů. „Dárce si zveme podle potřeby. Ženy mohou dávat krev třikrát, muži až čtyřikrát do roka,“ podotkla Harudová.

Jako čestný úkol

Dárcovství krve je dobrovolné a zdarma. Zdravotní pojišťovny motivují lidi různými programy a výhodami. Český Červený kříž za určitý počet odběrů dokonce uděluje medaile. Ale podle Michaely Harudové musí každý najít motivaci hlavně sám v sobě.

Často dávají krev celé rodiny i pracovní kolektivy. „Za uplynulý rok a půl se nám nestalo, že bychom měli nedostatek dárců. Ale každého nového samozřejmě uvítáme,“ uzavřela lékařka Harudová.