Jenom na novém sídlišti Kasalova pila stavbaři letos předají dalších 46 bytů. „Celkem tam vyroste sedm domů. Jeden už máme postavený a zcela rozprodaný, slušně se plní i ty dva právě dokončované,“ potvrdil realitní makléř Pavel Číhala ze společnosti Adores.

 
Humpolečtí radní tento jev jednomyslně vítají. „Rozvoj bytové výstavby jsme si vytkli jako jednu z priorit,“ konstatoval starosta Jiří Kučera. Ten projevil uspokojení i nad tím, že vedle zájmu o bydlení se množí i požadavky developerských společností o stále nové pozemky. „Kromě rozestavěné Kasalovy pily máme ohlášený zájem i o další tři lokality,“ doplnil Kučera.
 
O stěhování do Humpolce se zajímají nejenom lidé z blízkého okolí. „Spektrum klientů je skutečně široké. Hlásí se nám uchazeči z Prahy i vzdálenějších míst. Byty jako jistotu do budoucnosti si tu kupují i lidé, kteří pracují v zahraničí. Najdou se ale i důchodci, které už zmáhá neustálá starost o vlastní dům,“ doplnil Číhala.
 
Obchodník dokonce neváhal přirovnat výrazný rozmach humpolecké bytové výstavby k pražským poměrům. Zároveň označil za jedinou stinnou stránku vysokého zájmu lidí občasné nesnáze se splácením bytu. „Někdo to finančně neutáhne a musí se bytu vzdát. To se ale stává i jinde než v Humpolci,“ podotkl makléř Číhala.
 
Přistěhovalci začínají hýbat i statistikami na městské matrice. Z demografického hlediska se pořád ještě narodilo méně lidí než zemřelo, počet obyvatel však zvolna stoupá.
 
Podle pátečních údajů scházelo Humpolci 11 lidí k dosažení hranice 11 tisíc obyvatel. Honička za zbývajícími „dušemi“, kterou koncem loňského roku proslula v touze po navýšení rozpočtu Jihlava, se však konat nebude.
 
„Pro nás je klíčová desetitisícová hranice. Pokud bychom pod ni klesli, museli bychom oželet v rozpočtu šest milionů korun. Ale to se nyní snad už nestane,“ vyslovil přesvědčení starosta Kučera.