Jak uvedla vedoucí pelhřimovského Komunitního centra Dagmar Bártová, počet pacientů nejen vzrůstá, ale postihuje stále mladší jedince. „K nám dochází už i mladí lidé, kterým bylo teprve osmnáct, ale stejně tak poskytujeme služby osmdesátiletým,“ informovala Bártová.
 
Nyní je jen na Vysočině přes tři tisíce takto nemocných. Právě proto má pelhřimovské centrum Svazu postižených civilizačními chorobami, plné ruce práce.
Přímo do centra dochází až 350 osob takto nemocných.
 
Jsou mezi nimi především lidé s roztroušenou sklerózou, bolestmi zad, neurologickými problémy a také kardiaci a diabetici. Výčet nemocí, které spadají do civilizačních chorob, by byl ale mnohem delší.
 
Těžce nemocným často komplikuje život především nedobrovolná izolace od svého okolí. Mnohdy tak více než nemocí, trpí osamělostí a depresemi.
 
„Snažíme se dojíždět přímo za pacienty a třeba si s nimi jen povídat. Na něco takového však ostatní sociální zařízení zapomínají,“ povzdychla si vedoucí Bártová.
 
Překvapivé je, že podle ní tito lidé někdy ani netuší, jaké jim mohou být poskytnuty výhody. „Nabízíme proto poradenství nebo i doprovod na úřady či k lékaři,“ dodala Dagmar Bártová.